Türk Resepsiyonuna Ünlü Akını! - Haberler
Haberi Paylaş

Türk Resepsiyonuna Ünlü Akını!

Bültenler - Haberler | Güncel
Türk Resepsiyonuna Ünlü Akını!

2. Brisbane Asia Pacific Film Festivali (BAPFF) kapsamında düzenlenen "Turkish Waves"; film gösterimleri, sunumları, paneller ve Türk Resepsiyonu ile son hız devam ediyor!

Avustralya'nın Brisbane şehrinde düzenlenen Türk Resepsiyonu; 25 Kasım Çarşamba akşamı Zeynep Özbatur Atakan, Demir Demirkan, APSA kurucusu ve Gelibolu Senfonisi'nin yaratıcısı Des Power, APSA Başkanı Michael Hawkins, APSA Uluslararası Jüri Başkanı Kim Dong Ho, APSA Academy Başkanı Jack Thompson, APSA Uluslararası Jüri Üyesi İranlı oyuncu Negar Javaherian, APSA Gençlik, Animasyon, Belgesel Jüri Başkanı Shawkat Amin Korki, ABD'li yazar ve eleştirmen Sam Ho, APSA ve BAPFF Film Direktörü Maxine Williamson, APSA Ödül Töreni sunucusu, Singapurlu ünlü sunucu Anthony Chen gibi birçok ünlü ve önemli ismin katılımıyla gerçekleşti.

Gelibolu Savaşları'nın 100. yılında, Brisbane Asia Pacific Film Festivali (BAPFF) ve resmi partneri Asya Pasifik Film Ödülleri (APSA) tarafından Konuk Ülke olarak seçilen Türkiye; "Turkish Waves" isimli etkinlikle temsil ediliyor. Asia Pacific Screen Academy'nin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avustralya Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı ortaklığında bu yıl ilk kez düzenlediği kültür etkinliği "Turkish Waves"; Avustralya'nın Brisbane şehrinde gerçekleşiyor.

APSA Academy üyesi, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, küratörlüğünü üstlendiği "Turkish Waves" oluşumunu; "Turkish Waves, tek başına sinema boyutuyla değil; kültürüyle, insan ilişkileriyle, müziğiyle bir arada olmak anlamına geliyor. Böyle işbirliklerinin dünyada artmasını istiyoruz. Bunun için de, Turkish Waves'in, adı gibi, dalgalarla başka ülkelere, başka coğrafyalara, başka kültürlere ulaşmasını hedefliyoruz" şeklinde anlatıyor.

"Turkish Waves", BAPFF'in resmi programı kapsamında, klasikleşmiş Türk filmlerinden yeni akım filmlere uzanan 9 filmlik çok özel bir seçkiyi sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda; 9. Asya-Pasifik Film Ödülleri'nde aday olan "Abluka" (Emin Alper), "Anayurdu" (Senem Tüzen) ve "Mustang"in (Deniz Gamze Ergüven) yanı sıra "Umut" (Yılmaz Güney), "Gelin" (Ömer Lütfi Akad), "Kasaba" (Nuri Bilge Ceylan), "Kuzu" (Kutluğ Ataman), "Nefesim Kesilene Kadar" (Emine Emel Balcı) ve "Sarmaşık" (Tolga Karaçelik) filmleri yer alıyor.

Sinemaseverlerden yoğun ilgi gören film gösterimlerinin yanı sıra; Turkish Waves programı kapsamında Brisbane'de bulunan Türk film yapımcıları aynı zamanda 4 gün süren APSA Uluslararası Networking etkinliklerine katılıyor ve BAPFF tarafından düzenlenen panellerde de yer alıyorlar. Etkinlikler kapsamında yapımcı Zeynep Özbatur Atakan ve Baran Seyhan da, önceki gün gerçekleşen "Türkiye'de Bağımsız Film ve Yapımcılığın Gelişimi" başlıklı panelde tecrübelerini paylaştılar. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen Türk Resepsiyonu'na ise Asya-Pasifik ülkelerinden birçok sinema profesyoneli katılırken; Selim Atakan ve Neva Özgen ile Tolgahan Çoğulu, konuklara bir müzik ziyafeti sundular.

"Turkish Waves", film gösterimleri ve panellerle 29 Kasım gününe kadar devam edecek.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500