Türk Profesör Kök Hücre ile ABD'yi Sarstı

Türk Profesör Kök Hücre ile ABD'yi Sarstı

ABD'nin Connecticut Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Olgaç ve Başında Bulunduğu Araştırmacıların, Kök Hücreler Üzerinde Araştırmalara Hız Getirecek Yeni Bir Yöntem Geliştirdiği Öğrenildi.

Türk Profesör Kök Hücre ile ABD'yi Sarstı

ABD'nin Connecticut Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nejat Olgaç ve başında bulunduğu araştırmacıların, kök hücreler üzerinde araştırmalara hız getirecek yeni bir yöntem geliştirdiği öğrenildi.

Connecticut Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Nejat Olgaç, yaptığı açıklamada, ''Buluşumuz sadece kök hücre konusunda değil, aynı zamanda tüp bebek ve klonlama sahalarında da çok etkili ve pratik klinik uygulamaları beraberinde getirecek'' dedi.

Olgaç'ın verdiği bilgiye göre, rotasyonel-titreşimli hücre delici ''Ros-Drill'' olarak isimlendirilen bu buluş sayesinde araştırmacılar, fareler üzerinde yapılan biyolojik testlerde oldukça ''hızlandırılmış, yüksek hassasiyette ve otomatik duruma getirilmiş tüpte'' yavru yetiştirme ve klonlama sonuçları gözlemlediler.

''Bu buluş kök hücre çalışmalarında çok kritik bir açığı kapatmakta'' diyen Olgaç, yeni teknolojinin laboratuar çalışmalarını son derecede hızlandıracağını bildirdi.

Olgaç, çalışmalarının teknoloji ağırlıklı özetini geçen ay ''Journal of Biomedical Microdevices'' adlı bilim dergisinde yayınladığını söyledi.