Türk Polis Teşkilatı'nın 162. Kuruluş Yıldönümü

Türk Polis Teşkilatı'nın 162. Kuruluş Yıldönümü

Türk Polis Teşkilatı'nın 162. Kuruluş Yıldönümü, Kosova'da da Çeşitli Törenlerle Çoşku İçinde Kutlanıyor. Kosova'da Birleşmiş Milletler (BM) Polis Gücü Bünyesinde Görev Yapan Türk Polisi, Türkiye'yi Gururla Temsil Ettiği, Türk Bayrağını Şerefle Dalgalandırdığı Törenler Düzenliyor.

Türk Polis Teşkilatı'nın 162. Kuruluş Yıldönümü

Türk Polis Teşkilatı'nın 162. kuruluş yıldönümü, Kosova'da da çeşitli törenlerle çoşku içinde kutlanıyor. Kosova'da Birleşmiş Milletler (BM) Polis Gücü bünyesinde görev yapan Türk Polisi, Türkiye'yi gururla temsil ettiği, Türk bayrağını şerefle dalgalandırdığı törenler düzenliyor.

Bu yıl kutlamaları başkent Priştine'nin dışına da taşıyan Türk Polisi, Kosova'nın batısındaki Ferizovik şehrinde düzenlenen törende, Türk Polis Teşkilatı'nın 162. yılı pastasını büyük bir gururla kesti. Sıcak ve şefkatli yaklaşımıyla Kosova'da halkın sevgisini kazanan Türk Polisi'nin son derece renkli geçen Ferizovik törenine katılım oldukça fazlaydı. Kosova'da UNMİK Polisi bünyesinde görev yapan ülkelerin polis temsilcileri ile Kosova polis yetkilileri de törene katılarak, tam bir kaynaşma tablosu sergilendi. Türk polisiyle sıkı dostlukların kurulduğu göze çarparken, törende birlik görüntüleri sergilendi.

Ferizovik'te görev yapan Türk Polis Grubu Sorumlusu Ali Korucu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk'ün "Yurtta sulh, dünyada sulh" deyiminden hareket eden Türk Polisi'nin dünyanın birçok ülkesinde barış operasyonlarda görev alarak, barış misyonlarına katkı sağladığını hatırlattı. Korucu, Kosova'da güvenliği sağlamanın yanında sosyal faaliyetleri ve Kosova Polisi'nin eğitilmesine büyük katkılar sağlayan Türk Polisi'ne, Kosova'da en saygın uluslararası polis gücü olarak bakılmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Ferizovik Bölge Müdürü Yarbay Nehat Thaçi de, Türk Polisi ile olan yakın işbirliğinden son derece memnun olduklarını belirterek, Kosova Polisi'nin gelişmesi ve eğitilmesine sunduğu katkılardan dolayı Türk Polisi'ne teşekkür etti.

Kosova'da 1999 yılından bu yana görev yapan Türk Polisi'nin, şu anda 150 polis amiri bulunuyor.

(EK-OYK-OYK-SN-D)