'Türk Ordusunun Sınır Faaliyeti Olağan Dışı Değil'

'Türk Ordusunun Sınır Faaliyeti Olağan Dışı Değil'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Irak Sınırında Türkiye'nin Askeri Hareketliliğinin, 'Terörizmle Mücadele Programının Parçası' Olduğunu ve Olağan Dışı Bir Faaliyetin Bulunmadığını Söyledi.

'Türk Ordusunun Sınır Faaliyeti Olağan Dışı Değil'

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, Irak sınırında Türkiye'nin askeri hareketliliğinin, ''terörizmle mücadele programının parçası'' olduğunu ve olağan dışı bir faaliyetin bulunmadığını söyledi.

Casey, düzenlediği günlük basın toplantısında bir soruya yanıt verirken, şunları kaydetti:

"Benim anladığım (Irak) sınırının Türk tarafında, Türk kuvvetlerinin askeri faaliyeti, onların terörizmle mücadele programının bir parçası. Ve olağan dışı ya da farklı bir şey, ya da şu sırada bu kuvvetlerin önemli hareketliliğine ilişkin bir bilgi görmedik. Bu nedenle de Türk hükümetiyle bu konuda konuşmadık, çünkü olağan dışı bir şey görmedik."

Tom Casey, "Biz, Türk hükümetiyle birlikte çalışıyoruz ve hem Türk hem de Irak hükümetiyle, PKK terörizmi tarafından ortaya konulan tehditlerin cevap bulabilmesi çerçevesinde beraber çalışmayı sürdürmek istiyoruz. Elbette bu işbirliğinin, kurulmuş olan üçlü mekanizma yoluyla ve General (Joseph) Ralston'ın çalışmalarını da kapsayacak şekilde, barışçı ve şeffaf şekilde gerçekleştiğini görmek istiyoruz" diye konuştu.

Kuzey Irak'a tek taraflı müdahaleden kaçınması yönünde ABD'den Türkiye'ye üst düzeyde bir telkin olup olmadığı sorusuna karşılık ise Casey, ABD'nin terör örgütü PKK ile mücadelede özel temsilci olarak atadığı Emekli Orgeneral Joseph Ralston'ın, Türk hükümet yetkilileriyle düzenli temas içinde olduğunu ve Ralston'ın mesajının, bu konuda işbirliğini cesaretlendirecek yönde olduğunu söyledi.Casey, bu meselenin üst düzeyde bir temasta gündeme gelip gelmediğini ise bilmediğini kaydetti.