Türk: Ön Yargımız Yok

Türk: Ön Yargımız Yok

DTP Başkanı Ahmet Türk, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Adaylığına İlişkin Olarak, 'Hem Arkadaşlarımızla Hem de Sayın Gül'le Görüştükten Sonra Kararımızı Vereceğiz Ama Bir Ön Yargımız Yok' Dedi.

Türk: Ön Yargımız Yok

DTP Mardin Milletvekili ve Grup Başkanı Ahmet Türk, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin olarak, "Hem arkadaşlarımızla hem de sayın Gül'le görüştükten sonra kararımızı vereceğiz ama bir ön yargımız yok" dedi.

CNN Türk'te konuşan Türk, cumhurbaşkanı seçiminin başından beri bir kişinin eşinin türbanlı olup olmamasının kendileri için çok önemli olmadığını söylediklerini ifade ederek, "Önemli olan 72 milyonu kucaklayacak bir siyaset anlayışını ortaya çıkarmasıdır" dedi.

Bu dönemde Abdullah Gül'den herkesi kucaklayacak bir siyaseti üstlenmesini beklediklerini kaydeden Türk, milletvekilleri arkadaşlarıyla görüştükten sonra kararlarını vereceklerini söyledi.

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da Gül'ün adaylığının kendileri için sürpriz olmadığını belirterek, cumhurbaşkanı için kriterleri olduğunu ve Abdullah Gül'den buna uygun bir adım beklediklerini söyledi. Demokratikleşmeyi ve özgürlüklerin inşasını Türkiye'nin temel sorunları arasında gördüklerini kaydeden Sakık, "Bu sorunlara neşter atabilecek bir cumhurbaşkanı bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminde TBMM Genel Kurulu'nda hazır bulunacaklarını kaydeden Sakık, Gül'ün randevu talebinin kendilerine ulaştığını, ancak Ankara dışında olmaları nedeniyle yarın bir araya gelmelerinin düşük bir ihtimal olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA