Türk Oftalmoji Derneği Uyardı: Katarakt Kampanyalarına Dikkat!

Türk Oftalmoji Derneği Uyardı: Katarakt Kampanyalarına Dikkat!

26.08.2013 11:32 | Son Güncelleme: 26.08.2013 11:32
Türk Oftalmoji Derneği Uyardı: Katarakt Kampanyalarına Dikkat!

Göz hekimlerinin meslek örgütü Türk Oftalmoloji Derneği, katarakt ameliyatları ile ilgili yazılı ve görsel medyada yer alan kampanyalara tepki gösterdi.

Göz hekimlerinin meslek örgütü Türk Oftalmoloji Derneği, katarakt ameliyatları ile ilgili yazılı ve görsel medyada yer alan kampanyalara tepki gösterdi.

Yapılan uyarıda, "Yanlış bilgi vererek hastaları yanıltanlar var. Lütfen kanmayın. " denildi.

Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak: "Ülkemizde katarakt ameliyatlarının ne reklama ne de kampanyaya ihtiyacı var. Sağlık bezirganlarının kampanya adı altında düzenledikleri 'tuzaklara' karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Son günlerde katarakt konusunda bazı yanıltıcı bilgilere dayalı haber ve hatta reklamların yapıldığını belirten Dernek, "Vatandaşlarımızı kampanya adı altında sunulan ama esasında reklam olan açıklamalara karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz. Muayene ve ameliyat ücreti almadan katarakt tedavisi yapacağı taahhüdünde bulunan kuruluşlar, farklı isimler altında ek ücretler talep edebiliyor. Böyle bir durumda bu kuruluşlara başvurduğunuzda sizden istenen fark ücretini ödemeyi reddedin ve elinizdeki belgelerle resmi kurumlara ve bize başvuruda bulunun." çağrısında bulundu.

Türk Oftalmoloji Derneği(TOD) Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, kataraktın sık görülen bir göz rahatsızlığı olması nedeniyle istismara son derece açık bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, "Ülkemizde katarakt ameliyatlarının, ne reklama ne de kampanyaya ihtiyacı var. Ülkemizde 68 üniversite hastanesinde ve 28 tanesi eğitim hastanesi olmak üzere çok sayıda kamu hastanesinde ve geniş bir özel kurum yelpazesinde bu işlem yüzlerce göz hekimimiz tarafından en yüksek kalitede ve başarıyla yaygın olarak yapılmaktadır. Bu nedenle, sanki bu alanda bir sorun varmış ve özel bir kuruluş bu sorunu çözecekmiş gibi bir algı yanılsaması yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu ülkede bu tür hususlarda sorunu saptayacak ve çözüm bulacak otoriteler Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Bu nedenle böyle reklam esaslı başlıklar altındaki 'tuzaklara' karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bazı sağlık kuruluşlarının bu konuyu ticarileştirme çabalarına, 'bezirganvari' davranışlarına karşı hastaların dikkatli olması gerekiyor. Sağlık, ticari çıkarlara feda edilemez. Dernek olarak, hastalarımızı, dürüst çalışan hekim ve kurumlarımızı korumak amacıyla, tüm bu faaliyetlerin idari ve hukuksal yönden kovuşturulması için resmi makamlara ve yargıya müracaatlarımız yapılmış olup bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

'FARK ÜCRETİ KANDIRMACASINA DİKKAT'

Fark ücreti aldatmacasına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Kaynak, şunları söyledi: "Katarakt ameliyatıyla ilgili olarak yapılan kampanyalar konusunda ise, hastaların çok dikkatli olması gerekmektedir. Fark ücreti almadan sadece SGK ödemesi ile muayene ve ameliyat yapıldığı yönünde beyanlarda, reklamlarda bulunulmakta, hastalar cezbedilmekte ve hatta belirli kliniklere taşınmakta ancak daha sonrasında tetkik ücreti ve benzeri gerekçelerle hastalardan muhtelif ücretler tahsil edilmektedir. Bazı hastalardan ise, uzak-yakın-astigmatizma düzelten lens, lazerle bıçaksız katarakt ameliyatı gibi bazı yönlendirmeler ile yüksek fark ücretleri istenmektedir.

Katarakttan fark alınmayacağı sözüyle bazı kurumlara hastalar davet ediliyorsa, bu kurumların, ne tetkik ne de başka bir gerekçeyle fark ücreti talep etmemeleri gerekir . Çünkü bu tür işlemlerin tümü katarakt ameliyatı grubundadır ve SGK'nın ödeme yaptığı paket işlemler sınıfındadır. Hastalarımızı, fark almadan muayene ve ameliyat vaat eden bu kuruluşlara hiçbir isim altında fark ödememeleri, bu tarz 'tuzak'lara düşmemeleri konusunda uyarıyor, daha dikkatli ve bilinçli davranmalarını tavsiye ediyoruz. Katarakttan fark almayacağını beyan eden bir kuruluşta farklı bir ödeme yapmak zorunda kalan hastalar, ilgili belgeleriyle resmi kurumlara veya bize başvuruda bulunabilir.

Maalesef, etik dışı yollarla hasta sayılarını ve gelirlerini haksız bir şekilde artırma yolunu seçmiş, hastalarımızın göz sağlığını tehdit edecek ölçüde abartılı muayene ve ameliyat sayılarına ulaşan bazı sağlık kuruluşları da vardır. Bunlar, çeşitli yöntemlerle vatandaşlarımızın aklını çelerek 'göz taraması' adı altında gerekli-gereksiz tetkik ve ameliyatlara yönlendirmektedir. En başta hastanın sağlık hakkına yönelik bir saldırı olan bu tür uygulamalar, tüm vatandaşların ödediği prim ve vergilerle oluşturulan kamunun sağlık bütçesine zarar vermektedir. Yasal olmayan bu uygulamalar, tespit edildiğinde Sağlık Bakanlığı ve SGK tarafından cezalandırılmaktadır. Vatandaşlarımızı bu konuda da daha bilinçli, dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

Türk Oftalmoloji Derneği, yasa ve etik dışı bu tür davranışların tümüne karşı duruş sergileyerek halkımızın göz sağlığını ve kurallara saygılı davranan hekimlerimizin ve sağlık kuruluşlarının haklarını koruma azmindedir. Bu kampanyalarda mağdur olan hastalarımızın ellerindeki makbuz ve belgelerle Derneğimize başvurmaları halinde Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği, Reklam Kurulu, RTÜK ve Yargı organları nezdinde girişimlerimize katkıda bulunmuş olacaklardır."

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title