Türk Metal Sendikası Gebze Dilovası Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Türk Metal Sendikası Gebze Dilovası Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Türk Metal Sendikası Kocaeli'ne Bağlı Gebze Dilovası Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu'nde Şube Başkanlığı'na Uysal Altundağ Yeniden Seçildi.

Türk Metal Sendikası Gebze Dilovası Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

Türk Metal Sendikası Kocaeli'ne bağlı Gebze Dilovası Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu'nde Şube Başkanlığı'na Uysal Altundağ yeniden seçildi.

Darıca ilçesine bağlı Bayramoğlu mahallesinde faaliyet gösteren Hegsagone Hotel'de gerçekleşen kongrede tek liste oylanırken, Altundağ oylamaya katılan 162 delegenin tamamından olur oyu aldı. Altundağ, kendilerine 2. kez görev veren delegelere gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür etti. Sendikacılığı bisiklet sürmeye benzeten Başkan Altundağ, "Sendikacılıkta bisiklet sürerken olduğu gibi ilerlemeyi bırakırsanız düşersiniz. Düşmemek için Türk Metal Sendikası olarak hep ilerledik ve ilerlemeye devam ediyoruz. Gebze sanayii yoğun bir kent olduğu için sendikacılık da çok güçlü olması lazım. Biz bu gelişmeye ayak uydurarak 2. şubemizi açtık. Özellikle Organize Sanayii Bölgeleri'nde faaliyet gösteren fabrikalardaki yapılanmamız devam ediyor. Üçüncü şubemizin açılması için bize düşen ne varsa yapmaya hazırız" diye konuştu.

Genel Kurul'da bir konuşma yapan Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Muharrem Aslıyüce, "Öncelikle Gebze Dilovası Şubesi 2. Olağan Genel Kurulu'nde Şube Başkanlığı'na yeniden seçilen Uysal Altundağ'ı tebrik ediyorum. Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz uluslararası ekonomik krizle karşı karşıyayız. Sendika olarak işyerlerimizin kapanmaması, işçi arkadaşlarımızın işinden olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Hükümetin de ekonomiye gerekli müdahleleri yaparak bize destek olmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.



Şirketlerin henuz adını duyduğunu, aslını henuz hissetmedikleri halde ellerini taşın altına koymadığını ileri süren Türk Metal Sendikası Genel Mali Sekreteri Mehmet Soyipek, "Şirketler 9 ve 10. aylarda muazzam karlar açıkladılar. Bir ayda ne olduysa hepsi zarar etmeye ve işçi çıkarmaya başladılar. Biraz insaflı olun. Yıllardır işçinin sırtından para kazandınız. Bugünler zor günler. Siz de biraz az kazanın. Hatta 2- 3 ay zarar edin. Batacak mısınız? Biz sendika olarak, çalışanlar olarak canımızı taşın altına sürmüşüz. Yıllardır ekmek yediğimiz tekneler ayakta dursun diye sizleri omuzlamışız. Sizler de bugün elinizi taşın altına koyun. Bizim candan verdiğimizin karşılığında sizler biraz malınızdan kaybetseniz ne olur?" diye konuştu. Hükümetin emeklilik yaşını 60'ın üzerine çıkarmasını da eleştiren Soyipek, "Ortada çok garip bir durum var. Hükümet emeklilik yaşını artırdı ama, kendisi temizlik işçisi alırken bile 30 yaştan fazla olmamasını şart koşuyor. İnsaf diyorum. Bu krizde işten çıkarılan gariban işçiyi sen bile işe almazken, özel sektör niye alsın. İş bulamayan bu insanlar nasıl yaşar? Lütfen işçilere sahip çıkın" çağrısında bulundu.



Genel Kurul toplantısında yapılan oylama sonucunda oylamaya katılan 162 delegenin tamamının oyunu alan Uysal Altundağ yeniden başkanlığa seçilirken, Şube Sekreterliğine Osman Öz, Şube Mali Sekreterliğine İlyas vergili, Şube Yönetim Kurulu Asil Üyeliğe Ahmet Matarak, Murat Yaşar, Mustafa Keleş, Celil Yalanız, Recep Aydın ve Hayati Baş seçildiler.

Toplantıya Türk Metal Sendikası Genel Sekreteri Muharrem Aslıyüce, Türk Metal Sendikası Genel Mali Sekreteri Mehmet Soyipek, Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özben, Bolu Şube Başkanı Yusuf Uyman, İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Halil Erdal, Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Şeref Özcan, Gölcük Şube Başkanı Yücel Yüce, Kocaeli İzmit Şube Başkanı Yakup Yıldız ve delegeler katıldı. (CİHAN)