Türk Metal Sendikası Ankara 3 No'lu Şube Olağan Genel Kurulu

Türk Metal Sendikası Ankara 3 No'lu Şube Olağan Genel Kurulu

Türk İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Başkanı Kavlak:
"Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk İş'in kırmızı çizgisidir. Türk İş, bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır" "Türk İş, kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın gasbına yönelik her türlü girişimin karşısındadır. Bunun cevabı genel grev olacaktır"

Türk Metal Sendikası Ankara 3 No'lu Şube Olağan Genel Kurulu

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kıdem tazminatının Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızı çizgisi olduğunu belirterek, "Türk-İş, kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın gasbına yönelik her türlü girişimin karşısındadır. Bunun cevabı genel grev olacaktır" dedi.

Türk Metal Sendikası Ankara 3 No'lu Şubesinin Olağan Genel Kurulu, genel merkez konferans salonunda toplandı. 

Genel Kurul'da konuşan Kavlak, 2009 yılında görevi devraldığından bu yana farklı sendika yaratmayı amaçladığını, son 4 yılda 100'e yakın işyerinde 40 bine yakın metal işçisini örgütlediklerini anlattı. 

Çalışma hayatında büyük sorunlar yaşandığını, sendikalı işçi sayısının giderek azaldığını söyleyen Kavlak, 1980'li yıllarda nüfus 45 milyonken 2.5 milyon olan sendikalı işçi sayısının bugün 600-700 bin arasında olduğunu kaydetti. Kavlak, "Nüfusumuz ikiye katlanmış, sendikalı işçi sayısı dibe vurmuştur. Bunun adı düşüş değil, resmen çöküştür" dedi.

-Kıdem tazminatı tartışmaları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının geçen hafta düzenlediği Çalışma Meclisi toplantısına katıldığını ifade eden Kavlak, toplantının gündeminde, kıdem tazminatı, taşeronlaşma ve özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi konularının bulunduğunu anlattı. 

Çalışma Meclisi'nin en son 9 yıl önce toplandığını ve bu toplantının gündeminin de yine kıdem tazminatı olduğunu söyleyen Kavlak, şunları kaydetti:

"Kıdem tazminatı konusu neden gündemden düşmüyor? Neden kapalı kapılar ardında planlar, projeler hazırlanıyor? Kıdem tazminatı işçi sınıfının 75 yıl önce elde ettiği ve kullandığı bir haktır. Biz, milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı hakkından hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızı çizgisidir. Türk-İş, bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasından yanadır. Türk-İş'in son üç genel kurulunda aldığı karar gereğince, kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın gasbına yönelik her türlü girişimin karşısındadır. Bunun cevabı genel grev olacaktır. Bu ülkede Türk-İş olduğu sürece, Türk-İş bu işe 'evet' demediği sürece, kıdem tazminatına kimse dokunamaz."

Pevrul Kavlak, Türk-İş'in her zaman, tüm kesimler tarafından eleştirildiğini, bunda haklılık payı da olabileceğini ifade ederek, "Türk-İş, zaman zaman tarihine, misyonuna, amaçlarına uygun bir refleks göstermiyor olabilir. Toplumun, temsil ettiği kitlenin beklentilerine cevap vermiyor olabilir. Ama geçtiğimiz günlerde yaşadığı yönetim değişikliğiyle tıkanıklığı aşma yoluna gitmiştir. Bundan sonra daha etkin, daha güçlü ve sorunlarına sahip çıkan bir Türk-İş yönetimi iş başında olacaktır" diye konuştu. 

Ankara 3 No'lu Şube Başkanı Nihat Zengin'in tek aday olduğu Türk Metal Sendikası Ankara 3 No'lu Şubesinin Olağan Genel Kurulu, konuşmaların ardından çalışmalarına başladı. - Ankara