Türk Kızılayı Suriye'de Iraklı Mültecilere Yardım Malzemesi Dağıttı

Türk Kızılayı Suriye'de Iraklı Mültecilere Yardım Malzemesi Dağıttı

Türk Kızılayı, Suriye'de Yaşayan Iraklı Mültecilere 90 Ton Ağırlığında İnsani Yardım Paketi Dağıttı.

Türk Kızılayı Suriye'de Iraklı Mültecilere Yardım Malzemesi Dağıttı

Türk Kızılayı, Suriye'de yaşayan Iraklı mültecilere 90 ton ağırlığında insani yardım paketi dağıttı.

Türk Kızılayı'nın 535 bin YTL değerinde ve 90 ton ağırlığında gıda maddesi, ilaç, battaniye, çadır ve plastik bidondan oluşan insani yardımları, Suriye'de yaşayan 33 bin Iraklı aileye dağıtıldı. Suriye'yi ziyaret eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali başkanlığındaki heyet, Suriye Kızılayı'nın bazı merkezlerinde incelemelerde bulundu. Suriye Kızılayı merkezlerinde rastladığı çocuklara hediyeler dağıtan Küçükali, Irak'ta her gün yüzlerce insanın ölümüne seyirci kalındığını, bundan dolayı

insanlığın kendini yeniden gözden geçirmesi gereğine vurgu yaptı. "Suriye ile ilişkilerin iyileştirilmesi adına hem hükümetimiz hem biz ciddi gayret sarf ediyoruz. 1.5 milyonu aşkın insanın Irak'tan göç ederek hayatlarını burada idame ettirdiklerini görüyoruz. Bunların arasında yaşlılar, kadınlar, çocuklar ve özürlüler var. Adına ne dersek diyelim, asrımızın yargılayacağı insanlığın kustuğu bir durum söz konusu burada. Bir balinanın ölmesine bile seferber olan insanlar, yüzlerce Iraklı'nın ölümüne

ses çıkarmıyor. İnsanlığın kendini yeniden gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.

Suriye ile ilgili yapılan anlaşma protokolü ile ilgili olarak Küçükali, "Bugün Suriye ile tarihi bir protokol imzaladık. Burada bir ofis açacağız ve günbegün takibe alacağız. İki kardeş kuruluşun daha faydalı olabilmesi için neler yapabileceği gözden geçirilecek" diye konuştu. Türk Kızılayı'nın eski durumunda olmadığını ifade eden Küçükali, dünyanın ilk beşi arasında yer aldıklarını belirterek, daha önce de olduğu gibi Suriye Kızılayı'na burada eğitim vereceklerini sözlerine ekledi.

Iraklı Türkmen bir mülteci, "Biz Iraklılar'a sunduğu bu yardımlardan dolayı Türkiye'ye çok teşekkür ederiz. Bu yardımlara çok ihtiyacımız vardı. Yardım sadece yiyecek maddesi değildir. Türkiye'nin bizi kabul etmesini de istiyoruz. Çünkü Suriye'de neredeyse 3 milyon Iraklı var" dedi. Iraklı bir bayan mülteci ise, "Giysilerimiz dışında Irak'tan hiçbir şey getiremedik. Eşimin ne işi, ne gücü var. 3 kızım var. Allah yardımcımız olsun" diye konuştu.

Suriye Kızılayı'ndan Sorumlu Devlet Bakanı Bışır Şaar, "Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkiler, insani yardımların dışında da çok iyi durumda. Suriye Kızılayı çalışanları Türk Kızılayı'nda eğitim gördü. Ayrıca Türk Kızılayı geçen yıl Lübnan'a insani yardımlar gönderdi. Şu anda Türk ve Suriye Kızılayları ülkemizde bulunan Iraklı kardeşlerimize yardımlar sunuyor" dedi.

(GY-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA