Türk Kızılayı Irak'ta İkinci Ofisini Açtı

Türk Kızılayı Irak'ta İkinci Ofisini Açtı

Irak'ta insani yardım faaliyetlerinde bulunan Türk Kızılayı, çalışmalarını daha kapsamlı yürütmek ve daha fazla sığınmacıya ulaşmak için Erbil'deki Irak Kızılayı binasında ikinci ofisini açtı.

Türk Kızılayı Irak'ta İkinci Ofisini Açtı
25.10.2015 15:13 | Son Güncelleme: 25.10.2015 15:13

Irak'ta insani yardım faaliyetlerinde bulunan Türk Kızılayı, çalışmalarını daha kapsamlı yürütmek ve daha fazla sığınmacıya ulaşmak için Erbil'deki Irak Kızılayı binasında ikinci ofisini açtı. 

Ofisin açılış töreninde konuşan Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, ikinci ofis sayesinde Türk Kızılayı'nın, Irak'ta daha çok sığınmacıya ulaşacağını söyledi. 

Çatışmaların başladığı ilk günden beri Türkiye'nin, Irak'a insani yardım ulaştırdığını ifade eden İnam, yardımların her şeyden önce komşuluk ve kardeşlik hukuku gereği yapıldığını belirtti.

 Türkiye'nin dünyanın her yerinde yardıma muhtaç insanlara yardım dağıttığını dile getiren İnam, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon misafirimiz var. Bunlara yaptığımız yardımların yanı sıra Irak'taki insani krize de imkanlar ölçüsünde destek çıkmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede Türk Kızılayı, TİKA ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) bugüne kadar Irak'ta çok özverili çalışmalarda bulundular. Şu anda bölgede en etkin olan kurumumuz Kızılay'dır. Bugün itibarıyla Kızılay'ın ikinci bürosunun açılışını da gerçekleştirdik. İnşallah hayırlı uğurlu olur."

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Danışmanı Kamil Kolabaş da Türkiye'nin, Irak'taki sığınmacılara bugüne kadar yaklaşık 6 milyon dolar yardımda bulunduğunu bildirdi. 

Irak'ta ihtiyaç sahiplerine gönderilen yardımların "din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin" tüm muhtaçlara ulaştırıldığına dikkati çeken Kolabaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın,TİKA Başkanımızın talimat ve katkılarıyla Irak'taki kardeşlerimize yardımlarımız sürüyor. İnsani yardımların yanı sıra Erbil Valiliği tarafından belirlenen okullara kırtasiye malzemesi sağlıyoruz. Ziraat mühendislerimizle birlikte tarım aletlerini dağıtıyoruz. Erbil Valisi ile görüştükten sonra belirlenen iki yüz aileye de canlı hayvan yardımı yapacağız" diye konuştu. 

Türk Kızılayı Irak Yardımları Sorumlusu Şafak Lostar ise Irak Kızılayı ve bölgedeki diğer yardım kuruluşlarıyla daha koordineli çalışmak için ikinci ofisi açtıklarını söyledi. Söz konusu ofiste Türk Kızılayı ile Irak Kızılayı çalışanlarının ortak yardım projeleri yürüteceğini aktaran Lostar, "Bundan sonra kamplarda kalan sığınmacılara kışlık kıyafet, soba ve gaz yağı dağıtımına başlayacağız. Bu çalışmaları Irak Kızılayı ile birlikte yürüteceğiz" şeklinde konuştu.

Ofisin açılış töreninde, Irak Kızılayı Başkanı Hewre İhsan ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri de hazır bulundu.

Türk Kızılayı ve Irak Kızılayı yetkililerinin ortak çalışacağı ofiste, koordineli şekilde bölgedeki insani yardımların yürütülmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Türk Kızılayı Irak'ta İkinci Ofisini Açtı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 03:15:12. #1.14#
title