Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 77. Yılı

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 77. Yılı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, "21.yüzyılın başında Türk kadını, 20.yüzyılın başında kendisine sağlanan "kimlik ve kişiliğini korumak" göreviyle karşı karşıyadır" dedi.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 77. Yılı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şube Başkanı Gülizar Biçer Karaca, "21. yüzyılın başında Türk kadını, 20. yüzyılın başında kendisine sağlanan "kimlik ve kişiliğini korumak" göreviyle karşı karşıyadır" dedi.

Karaca, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 77 Yıl Dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kadınların günlerdir alanlarda, yollarda "Kadına Şiddete" dikkat çekmeye çalıştığını, siyasi parti liderlerine, TBMM Başkanına sorunlarını anlatmak için kapı kapı dolaştıklarını belirtti.

Kadınların, bağımsızlığını yitirmiş, çağdaşlığa sırt çevirmiş bir ülkede halkın yaşadığı sorunları katmerli olarak yaşadıklarını savunan Karaca, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"O günlerde kadınlar sadece 28 ülkede milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip. Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, Belçika'da 1960, İsviçre'de 1971 yılında bu hakka kavuşurken, bu hakka Türk kadınının 1934'te kavuşmasının önemi daha iyi anlaşılıyor. 21. yüzyılın başında Türk kadını, 20. yüzyılın başında kendisine sağlanan 'kimlik ve kişiliğini korumak' göreviyle karşı karşıyadır. Kendisine sağlanan olanakları sunan Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesi, bağımsızlığın elden gitmesi, her yönüyle dışa bağımlılığın beslediği gericiliğin gelişmesi kadını ve kadın haklarını aşama aşama yok etmektedir. Günümüzde yaygınlaşan 'kadına şiddet' ve şiddetin 'yargıda hoş görüyle' karşılanması, sömürgeleşen ülkelerde giderek baskın hale gelmiş her türden gericiliğin sonucudur."

- DENİZLİ

Kaynak: AA