Türk İşadamları Hasta Çocuklara Hediye Dağıttı, Başhekim Şaşkınlık Geçirdi

Türk İşadamları Hasta Çocuklara Hediye Dağıttı, Başhekim Şaşkınlık Geçirdi

Türk işadamları Macaristan'da Sağlık Bakanlığına ait Budapeşte'nin 8.Bölgesinde bulunan 1910 yılında inşa edilmiş 263 doktor, 690 hemşire, 500 yardımcı elemanın çalıştığı Avrupa'nın en büyük çocuk hastanesine ziyaret etti.

Türk İşadamları Hasta Çocuklara Hediye Dağıttı, Başhekim Şaşkınlık Geçirdi

Türk işadamları Macaristan'da Sağlık Bakanlığına ait Budapeşte'nin 8. Bölgesinde bulunan 1910 yılında inşa edilmiş 263 doktor, 690 hemşire, 500 yardımcı elemanın çalıştığı Avrupa'nın en büyük çocuk hastanesine ziyaret etti. Isadamları ziyarette hasta çocukları çeşitli hediyelerle sevindirdi.

Heim Pál Gyermekkórház Çocuk Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başhekimi Dr Nagy Anikó, Türk işadamlarının ellerinde hediyelerle hastane ziyareti karşısında şaşkınlıgını gizlemeyip, böyle ziyaretlere alışkın olmadıklarını, amaçlarının ne olduğunu sordu.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, hasta ziyareti ve hediyeleşmenin Macar ve Türk kültüründe de önemli yer teşkil ettiğini belirtip, "Hastalıkların yarısı fiziki diğer yarısı psikolojiktir. Bizler o psikolojik kısmına deva olmak için buradayız. Hasta olan minik yavrularımıza kalbimiz ile birlikte enerjilerimizi de getirdik. Sizlerin yanınızda olduğumuzu hissettirmeye geldik. Tabii ki yaklaşan yılbaşında çocukları mutlu etmek için hediyelerimizi de getirdik. Çocuklara Türk lokumu da getirdik." karşılığını verdi.

Hastanede yatan çocukları tek tek odalarında ziyaret eden işadamları, önceden hazırlayıp yanlarında getirdikleri oyuncak, çorap, terlik, çikolata, kek, bisküvi ve şekerlemeleri hediye etti. Macaristan Genelkurmay eski Başkanı ve Macaristan Ankara eski Büyükelçisi Dr. Végh Ferenc'in de yolladığı oyuncaklar minik çocuklara takdim edildi.

Böyle ziyaretlere alışkın olmayan hasta çocuklar ise hiç tanımadıkları Türk işadamı heyetini ellerindeki hediyelerle odalarında görünce sevinç ve mutluluklarını teşekkür edip ifade ettiler.

Kaynak: CHA