Haberler » Ekonomi » Türk İşadamları Balkanlar'da Güçlerini Birleştiriyor - Ekonomi

Türk İşadamları Balkanlar'da Güçlerini Birleştiriyor

Ekonomik Krizi Aşmak İçin Çeşitli Girişimlerde Bulunan Türk İşadamları, Bu Girişimlerini Ülkeler Arası Platformlara da Taşıyor. Hem Krizi Aşmak Hem de Yeni Pazarlar Aramak İçin Balkanlarda Faaliyet Gösteren Türk İşadamları, Buralardaki Türk İşadamları Dernek ve Odalarının Girişimleri ile Karşılıklı Ziyaretler Gerçekleştiriyor.

Türk İşadamları Balkanlar'da Güçlerini Birleştiriyor

Ekonomik krizi aşmak için çeşitli girişimlerde bulunan Türk işadamları, bu girişimlerini ülkeler arası platformlara da taşıyor. Hem krizi aşmak hem de yeni pazarlar aramak için Balkanlarda faaliyet gösteren Türk işadamları, buralardaki Türk işadamları dernek ve odalarının girişimleri ile karşılıklı ziyaretler gerçekleştiriyor. Bu amaçla Romanya ile Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk işadamları Sofya'da ilk kez bir araya geldi.


Romanya'daki Dobruca Türk İşadamları Derneği ve Bulgaristan'daki Türk - Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri Sofya'da bir araya gelerek ikili görüşmelerde bulundu. Her iki ülkeden yirmiye yakın işadamının katıldığı görüşmede konuşan Türkiye'nin Bulgaristan Büyükelçisi Mehmet Gücük, komşu ülkelerdeki Türk işadamlarının bir araya gelmelerinin önemine değinerek, bunun sinerji oluşturacağını ve iş imkanlarını artıracağını söyledi.


Yaklaşık bir ay önce yeni bir yönetime sahip olan Türk - Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Bayram da, Romanya'daki Türk işadamları ile bir araya gelmenin, Balkanlara açılmada ilk adımı oluşturduğunu aktardı. Bayram, bu tür toplantıları diğer Balkan ülkeleri ile de gerçekleştireceklerini ve işbirliğini artırmaya yönelik stratejiler geliştireceklerini ve söyledi. Türk hükümetinin Balkanlara özel bir önem atfettiğini vurgulayan Bayram, Balkan ülkelerinde faaliyet gösteren Türk işadamlarının da kendilerine düşen görevi ifa etmek gibi bir misyonlarının da bulunduğunu dile getirdi.


Dobruca Türk İşadamları Derneği Başkanı Hacı Vural, bu ziyaretin komşu ülkedeki Türk işadamları ile tanışmada ilk adımı oluşturduğunu, bundan sonra ziyaretlerin artacağını belirtti. Krizi atlatabilmek için yeni pazarlar bulmanın önemli olduğunu vurgulayan Murat, Türk işadamlarının bugünü değil 40 - 50 yıl ilerisini görebilmelerini ve ona göre yatırım stratejilerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.


Daha sonra Dobruca Türk İşadamları Derneği adına, Başkan Hacı Vural, Türkiye'nin Bulgaristan Büyükelçisi Mehmet Gücük ile Türk - Bulgar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Bayram'a gösterdikleri desteklerden dolayı plaket sundu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler