Türk Heyeti Bağdat'ta Neçirvan Barzani ile Görüştü (2)

Türk Heyeti Bağdat'ta Neçirvan Barzani ile Görüştü (2)

Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Temaslarda Bulunan Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, Bölgesel Kürt Yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani'yle Bir Araya Geldi.

Türk Heyeti Bağdat'ta Neçirvan Barzani ile Görüştü (2)

Irak'ın başkenti Bağdat'ta temaslarda bulunan Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik, bölgesel Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani'yle bir araya geldi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani Bağdat'a bu sabah gelen Türk heyetini makamında kabul etti. Talabani, Neçirvan Barzani başkanlığındaki Bölgesel Kürt yönetimi heyetini de kabul etti. Türk ve Kürt heyetlerini buluşturan Talabani, iki taraf arasındaki görüşmeden duyduğu memnuniyeti aktardı. Talabani, Ankara ile Bağdat'ın ilişkilerini geliştirmesinin önemine dikkat çekerek, Türkiye ile bölgesel Kürt yönetimi arasındaki ilişkilerin de aynı şekilde önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra iki heyet Talabani'nin bürosunda bir görüşme yaptı. Görüşmede ikili ilişkiler ile sorunların çözüm yolları üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi. Görüşmede, taraflar arasında siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlikle ilgili konularda toplantı ve istişarelerin devam etmesi kararına varıldı.

Davutoğlu ve Özçelik, bu sabah geldikleri Bağdat'ta Başbakan Nuri el Maliki tarafından da kabul edilmişti.

Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik başkanlığındaki Türk heyeti Mart ayında da Irak'ta bir hafta boyunca temaslarda bulunmuştu.