Türk Filmleri Polonya'da

Türk Filmleri Polonya'da
Anadolu Ajansı - Haberler | Kültür Sanat

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği, Türkiye ve Polonya ilişkilerinin 600. yılına özel olarak Polonya'da 3-10 Ekim'de Türk Filmleri Haftası düzenleyecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği (UBSD) Türkiye ve Polonya ilişkilerinin 600. yılına özel olarak Polonya'da 3-10 Ekim'de "Türk Filmleri Haftası" düzenleyecek.

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, iki ülke ilişkilerinin sinema alanında gelişip güçlenmesine katkı sağlamak ve Türk filmlerini Polonyalı sinemaseverlere ulaştırmak amacıyla gerçekleştirilecek etkinlik, 4 Ekim'de Yılmaz Erdoğan'ın "Kelebeğin Rüyası" filminin Varşova'da Kinoteka Sinema Salonundaki özel gösterimiyle başlayacak.

Varşova, Krakow ve Lodz olmak üzere üç ayrı şehirde eş zamanlı gösterim ve etkinliklerin yapılacağı festivale katılan uzun metrajlı filmler, Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu", Kamil Koç'un "Asfalt Çiçekleri", Yeşim Ustaoğlu'nun "Araf", Erdem Tepegöz'ün "Zerre", İsmail Güneş'in "Ateşin Düştüğü Yer", Mahmut Fazıl Coşkun'un "Yozgat Blues", Yüksel Aksu'nun "Dondurmam Gaymak", Semir Aslanyürek'in "Lal", Mehmet Bahadır Er & Maryna Gorbach'ın "Sev Beni" filmlerinden oluşuyor.

Gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleri ile izleyiciler arasında söyleşi yapılacak. Uzun metrajlı filmlerin yanı sıra Türkiye'den kısa filmlerin oluşturduğu özel bir seçki de festival programında yer alacak. - İstanbul

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title