Türk Filmleri Festivali, Haftanın Festivali

Türk Filmleri Festivali, Haftanın Festivali

ABD'nin Önemli Sinema Dergilerinden Moviemaker, Bu Yıl Sekizincisi Düzenlenen New York Türk Filmleri Festivali'ni, Başta ABD Olmak Üzere Dünyada Bu Hafta Düzenlenen Film Festivalleri Arasında "Haftanın En İyi Festivali" Seçti.

Türk Filmleri Festivali, Haftanın Festivali

ABD'nin önemli sinema dergilerinden MovieMaker, bu yıl sekizincisi düzenlenen New York Türk Filmleri Festivali'ni, başta ABD olmak üzere dünyada bu hafta düzenlenen film festivalleri arasında ''haftanın en iyi festivali'' seçti.

Dergide yer alan haberde festival, Türkiye'nin zengin kültürünü yaşamak isteyenlere tavsiye edilirken, toplam 19 filmin yer aldığı festivalde, bu yıl Tribeca Film Festivali'nde ''En İyi Yeni Belgesel Yapımcısı'' ödülü alan Pelin Esmer'in ''Oyun'' adlı belgeselinin de izlenebileceği bildirildi.

Festivalin bu yılki temasının ''İstanbul'' olduğu belirtilen haberde, festivalin koordinatörü Kaan Nazlı'nın, Türk ve Avrupa kültürlerinin bütünleşmesinin giderek arttığını belirttiği kaydedildi.

Haberde, Nazlı'nın ayrıca, ''Avrupa'da yaşayan 2. ve 3. nesil Türkler, Avrupa sinemasına alternatif bir ses getiriyor, adeta ''yeni Avrupa'yı gösteriyor'' biçimindeki konuşmasına yer verildi.

Festivalin halkla ilişkiler sorumlusu Işıl Bağdadi'nin ise, amacı Türk sinema endüstrisinin en yeni örneklerini New York'a getirmek olan New York Türk Filmleri Festivali'nin, Kuzey Amerika'da düzenlenen en büyük Türk film festivali olduğunu söylediği belirtildi.

Haberde, Türk sinemasının Ortadoğu'nun laik yüzünün temsilcisi olmasının ABD'li seyircilere ilginç geleceğini ifade eden Bağdadi'nin, ''Türk sineması, Doğu ve Batı arasında köprü oluyor'' dediğine de yer verildi.

Öte yandan, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın filmi ''İklimler'', New York'ta gösterime girdi.