Türk: Etnik Gruba Dayalı Siyaset Gütmüyoruz

Türk: Etnik Gruba Dayalı Siyaset Gütmüyoruz

DTP TBMM Grup Başkanı Ahmet Türk, 'Biz Etnisiteye (Etnik Gruba) Dayalı Bir Siyaset Gütmüyoruz. Tam Tersi Buna Karşıyız' Dedi.

Türk: Etnik Gruba Dayalı Siyaset Gütmüyoruz

DTP TBMM Grup Başkanı Ahmet Türk, ''Biz etnisiteye (etnik gruba) dayalı bir siyaset gütmüyoruz. Tam tersi buna karşıyız'' dedi.

Türk, makamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Genel Kurulunda, partisine yönelik eleştirilerini yanıtladı.

Başbakan Erdoğan'ın, gruplarına yönelik yaptığı konuşmada, demokratik geleneğe ve usule çok aykırı bir tarzla yanıt verdiğini savunan Türk, bu durumun, Türkiye'de hala nasıl bir mantığın olduğunu açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

''Biz etnisiteye dayalı bir siyaset gütmüyoruz. Tam tersi buna karşıyız. Etnisite üzerinde yapılan siyaset halklara felaketler getirir'' diyen Türk, etnisiteye karşı olduğunu söyleyen Başbakan'ın, kendi yurttaşının farklı kimliğini, farklı kültürünü adete saklayan, inkar eden bir mantıkla konuştuğunu öne sürdü.

Türk, Hasankeyf Barajı ile ilgili eleştirilerini açık bir şekilde ortaya koyduklarını belirterek, ''Tarihi bir mirası, kültürü başka yere taşımakla, ne kadar kültüre ve mirasa saygı gösterebiliriz. Hasankeyf bir vazo, süs bitkisi değil ki bir yerden bir yere taşıyalım. Hasankeyf eğer bir tarihi mirassa, olduğu yerde anlamı vardır'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın ''Bu ülkede bölücü teröre destek veren terör örgütünü de terör örgütü olarak ilan ediyorum. Bunu AB üyesi ülkeler, Amerika yapıyor, şurası, burası yapıyor da benim ülkemde bu kutlu çatı altında olanlar niye yapmıyor? Onlar da yapsın'' sözlerinin, hatırlatılması üzerine Türk, şunları söyledi:

''Biz her türlü şiddete karşı olduğumuzu açık bir şekilde söyledik. Çatışmanın tamamen Türkiye'nin gündeminden çıkması için çaba gösterdiğimizi, onun için de her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Her gün, herkes, buna benzer kınamaları ortaya koyuyor. Şiddet bitiyor mu? Hayır. Önemli olan nedenler üzerinde, TBMM çatısı altında nedenleri tartışarak sonuçları ortadan kaldıracak bir mantığı ortaya koymalıyız.''

DTP Grup Başkanı Türk, ' 'PKK'yı terör örgütü olarak görüyor musunuz?'' sorusuna ise ''Şiddete ve çatışmaya karşıyız. Demekle bitiyor mu? Bitmiyor. Oysa biz pozitif bir katkı sunmak istiyoruz. Bütün partiler söylüyor da sonuç alındı mı?'' yanıtını verdi.

Kaynak: AA