Türk Eğitim -Sen: "Beytullah Yağız 4/c'li Değildir"

Türk Eğitim -Sen: "Beytullah Yağız 4/c'li Değildir"

Türk Eğitim -Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Beytullah Yağız Adlı Öğretmenin Van'da Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından 4/c'ye Göre Atandığı İddialarının Doğru Olmadığını Savundu. Koncuk, "Beytullah Yağız, MEB'in İddia Ettiği Gibi 4/c'li Değil, Ücretli Öğretmendir" Dedi.

Türk Eğitim -Sen:

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Beytullah Yağız adlı öğretmenin Van'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 4/C'ye göre atandığı iddialarının doğru olmadığını savundu. Koncuk, "Beytullah Yağız, MEB'in iddia ettiği gibi 4/C'li değil, ücretli öğretmendir" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı usulsüz atamalara ilişkin olarak bir basın toplantısı düzenledi. Koncuk, Beytullah Yağız adlı öğretmenin Van iline 4/B'li sözleşmeli öğretmen olarak atanmasının şaibeli olduğunu açıklamasının ardından MEB'in internet sitesinde bir açıklama yaptığını anımsattı.

Koncuk, MEB'in yaptığı, Beytullah Yağız'ın 4/C kapsamında görevlendirildiği, ancak yargının 4/C uygulamasını iptal etmesi nedeniyle 25 Haziran 2007 tarihinde Bakan onayıyla 4/B'li olarak görevlendirildiği yönündeki açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediğini belirtti.

Koncuk, Van il'ine Eylül 2005 ila Haziran 2007 tarihleri arasında 4/C kapsamında hiçbir matematik öğretmenin görevlendirilmediğini belirtti. Van il'ine matematik öğretmeni görevlendirilmelerinin Aralık 2007 döneminde gerçekleştiğini ve ihtiyacın 3 kişi olarak belirlendiğini kaydeden Koncuk, şu iddialarda bulundu:

"MEB Beytullah Yağız'ın atamasının 25 Haziran 2007 tarihinde yapıldığını açıklamıştır. Dolayısıyla, bu tarihten önce ihtiyaç olmayan ve ihtiyaç listesinde bulunmayan Van iline Lise matematik öğretmeni nasıl ve neye göre atanmıştır? Beytullah Yağız'ı, 25 Haziran 2007 tarihinde görevlendirdiğini iddia eden Bakanlık, hiçbir zaman haziran ayında öğretmen ataması planlanmadığını unutmuş görünmektedir. Bu tarihte başka atama var mıdır? Kimlerdir ve neye göre atanmışlardır? Yoksa kişiye özel bir atama mı yapılmıştır?"

-"BEYTULLAH YAĞIZ 4/C'Lİ ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAK PUANA SAHİP DEĞİL"

Koncuk 2005 yılından Aralık 2007 yılına kadar Matematik alanında taban puanları incelendiğinde en düşük puanın 80 olduğunu belirterek, "Beytullah Yağız'ın Puanları ise; 2005 yılın6da 39.523, 2006 yılında 56.900, 2007 yılında 57.172, 2008 yılında 58.608'dir" dedi.

Koncuk, 2005/78 No'lu Genelgeye göre 4/C kapsamında atanabilmek için KPSS'ye katılmış olmak ve belirlenen taban puanın üzerinde puan almak şartının bulunduğunu hatırlatarak, şunları ifade etti:

"Bakanlık yaptığı açıklamada KPSS10 puanına vurgu yapmamış, sanki "puan gerekmiyordu ve Bakan onayıyla görevlendirme yapılmıştır' demek istemiştir. Bütün bu araştırmalar sonucunda Beytullah Yağız, 4/C'li değil, 4/B kapsamında sözleşmeli öğretmendir. Bu görevlendirmenin hukuki bir tabanı olmadığı gibi, Milli Eğitim Bakanlığınca tüm mevzuat ve 200 bin öğretmen adayının hakkı çiğnenmiştir"

-"MEB BEYTULLAH YAĞIZ'IN KİM OLDUĞUNU AÇIKLAMALIDIR"-

Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Beytullah Yağız'ın kim olduğunu, bu şahsın atamasını gerektiren bağlantıları açıklaması gerektiğini belirterek, "AKP'nin Van İl Genel Meclis üyesi olan Seyfettin Yağız'la, 4/B kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilen Beytullah Yağız'ın bir akrabalık ilişkisi var mıdır? Kardeş oldukları doğru mudur?" diye konuştu.

MEB'in internet sitesinde Türk Eğitim Sen'in yanlış ve yalan beyanda bulunmakla suçlandığını söyleyen Koncuk, "Türk Eğitim-Sen ciddi bir sendikadır, asla yalan beyanda bulunmaz, iddiaları belgelere dayanır. Bizi ideolojik davranmakla suçlayanları biz de yandaş kayırmakla suçluyoruz. MEB ya yukarıdaki belgeleri çürütecek bir açıklama yapmalı ya da Beytullah Yağız adlı kişinin atamasını derhal iptal etmelidir" dedi. (ANKA)

(BEL/BÜN)