Türk Dünyasının Şair ve Yazarları Sertifikalarını Aldı

Türk Dünyasının Şair ve Yazarları Sertifikalarını Aldı

22.07.2011 17:18 | Son Güncelleme: 22.07.2011 17:18
Türk Dünyasının Şair ve Yazarları Sertifikalarını Aldı

TÖMER bu yılın Şubat-Mayıs aylarında da Türk Dünyası yazar ve şairlerini misafir etti.

TÖMER bu yılın Şubat-Mayıs aylarında da Türk Dünyası yazar ve şairlerini misafir etti.

Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği(TMMB)'nin organizasyonu ve TÜRKSOY'un koordinatörlüğünde imzalanan protokol çerçevesinde, Türkiye Türkçesi öğrenmek üzere Türkiye'ye davet edilen Kazakistan, Kırgızistan, Başkurdistan, Afganistan ve Tataristan'dan gelen, Gazi Üniversitesi TÖMER'deki üç aylık eğitim programını tamamlayan şair ve yazarlara, resmî törenle sertifikaları verildi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan tarafından sertifikaların dağıtıldığı törene, TÖMER Müdürü Prof. Dr. Fatih Kirişçioğlu, Başkurdistan Ülke Temsilcisi Ahat Salihov ve KKTC Ülke Temsilcisi Güler Fedai de katıldı. Rektör Prof. Dr. Rıza Ayhan, "Madem yaptığımız faaliyetlerin faydası oluyor o hâlde iyi yoldayız ve bu güzel işlere devam etmeliyiz. " dedi.

Projeyle ilgili bilgi veren TÖMER Müdürü Prof. Dr. Fatih Kirişçioğlu, Türk dünyasının ortak kültür değerlerini tanıyabilmenin ve gelecek nesillere kültür birliğini güçlü bir şekilde aktarabilmenin tek yolunun Türk cumhuriyetlerindeki edebî ve bilimsel eserlerin Türk dünyasında bilinmesini sağlamaktan geçtiğini belirtti. Türk lehçeleri arasındaki farkların bu iletişimi zorlaştırdığını dile getiren Kirişçioğlu, bununla birlikte son yirmi yıldır yaşanan gelişmeler sonucu bunun kısmen aşıldığını belirtti.

Kirişçioğlu, proje kapsamında şair ve yazarlara Türkiye Türkçesinin yanı sıra Türk Edebiyatının zirve şahsiyetleri, Türk dilinin ortak tarihi ve Türk edebiyatındaki şekil ve tür özellikleri hakkında da bilgiler verildiğini söyledi. Şair ve yazarların başta TÜRKSAV, TÜRKSOY, Avrasya Yazarlar Birliği ve İLESAM gibi pek çok meslek kuruluşunu da ziyaret ederek temaslarda bulunduğunu ifade etti.

Sertifikalarını alan şair ve yazarlar, projenin bundan sonraki yıllarda da devam etmesi temennisinde bulundu.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

title