Türk Dil Bayramı

Türk Dil Bayramı

Türk Dil Bayramı Türkçe'nin Başkenti Karaman'da kutlandı.

Türk Dil Bayramı

735. Karaman Türk Dil Bayramı dolayısıyla Ankara'dan hareket eden Türk Dili Treni, Türkçe'nin başkenti Karaman'da bir dizi etkinlikle karşılandı. Yoğun ilgi gören etkinlikler Anadolu Ateşi ve Rafet El Roman konseriyle sona erdi.

10-13 Mayıs tarihleri arasında 735. Karaman Türk Dil Bayramı dolayısıyla Ankara'dan Karaman'a hareket eden Türk Dili Treni, bir gün süren yolculuğun ardından Karaman'da coşkuyla karşılandı. Türkçe Treni'ni Ankara'dan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yaptığı basın toplantısıyla uğurladı.

'Türkçe ağzında annenin sütüdür'

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer uğurlama töreninde yaptığı konuşmada Türkçe'nin zenginliğini vurgulayarak, "Dünyanın en eski, zengin ve kültür dillerinden biri olan Türkçe'yi dünyada yaklaşık 200 milyon insan konuşmaktadır. Yahya Kemal Beyatlı gibi 'Türkçe ağzında annenin sütüdür' diyerek dil bilincini daima diri tutmamız gerekir. Mutlaka her birimizin bir yazar, bir şair gibi dilin bütün imkanlarına sahip olması beklenemez ama hepimizin Türkçe'yi doğru, düzgün sade kullanma yolunda bir çabası mutlaka olmalıdır. Bunu da dil bilincini ve dil sevgisini oluşturarak yapabiliriz." dedi.

Öğrenciler Gençliğin Türkçe Kurultayı'nı gerçekleştirdi

Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye başkanı Kamil Uğurlu, yazarlar ve öğrencileri taşıyan Türkçe Treni, her durakta yoğun ilgiyle karşılandı. Çeşitli üniversitelerden öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen Gençliğin Türkçe Kurultayı için bir araya gelen öğrenciler Türkçe Treni ile önce ilk durak Kırıkkale'ye ardından da ikinci durak olan Kayseri'ye ulaştılar. Kırıkkale ve Erciyes Üniversitelerinde gerçekleşen konferanslara katılan öğrenciler, 12 Mayıs'ta Karaman'da gençliğin Türkçe Kurultayı'nı gerçekleştirdiler.

Yunus Emre Risaleti Nursiyesi bastırıldı

Türkçe Treni'nin duraklarında çocuklara ve gençlere dağıtılmak üzere; İlköğretim öğrencilerine Türk Dünyası'ndan Masallar, Çocuk Şiirleri, Çocuklar İçin Denemeler; gençler için "Dürü" isimli karikatür dergisi, yetişkinler için ise İbrahim Demirci'nin Dillerin Dili isimli kitabı hazırlandı. Ayrıca Yunus Emre Divanı ve Yunus Emre'den nasihatler anlamına gelen Yunus Emre Risaleti Nursiyesi de bastırılan kitaplar arasında.

Anadolu Ateşi ve Rafet El Roman coşturdu

10-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı kutlamaları 13 Mayıs Pazar akşamı Karaman Kemal Kaynaş Stadyumu'nda düzenlenen Anadolu Ateşi gösterisi ve Rafet El Roman konseriyle sona erdi. Stadyumu dolduran yaklaşık 10 bin Karamanlı, Anadolu Ateşi'ni ayakta alkışlarken Rafet El Roman'ın şarkılarıyla coştu.