Türk Büro-sen'in Ücret Yetersizliği Eleştirisi

Türk Büro-sen'in Ücret Yetersizliği Eleştirisi

Türk Büro-sen Amasya Şube Başkanı Muammer Tufanoğlu, "Devletimize ve Milletimize Hizmet Üretmekte İlk Sıraları Alan İçişleri Bakanlığı Personeli, Ekonomik ve Sosyal Haklar Başta Olmak Üzere Çalışma Şartları ve Personel Eksikliğiyle Maalesef Son Sırada Yer Almaktadır" Dedi.

Türk Büro-sen'in Ücret Yetersizliği Eleştirisi
17.03.2007 16:48 | Son Güncelleme: 17.03.2007 16:48

Türk Büro-Sen Amasya Şube Başkanı Muammer Tufanoğlu, "Devletimize ve milletimize hizmet üretmekte ilk sıraları alan İçişleri Bakanlığı personeli, ekonomik ve sosyal haklar başta olmak üzere çalışma şartları ve personel eksikliğiyle maalesef son sırada yer almaktadır" dedi.

Türk Büro-Sen Amasya Şube Başkanı Muammer Tufanoğlu yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görev yapan mülki idare sınıfı dışında kalan, genel idare, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin maaşları dışında hiçbir ek ödeme almadığını belirterek, çalışanların aldığı ortalama 750 YTL'lik maaşın kira, yakıt, elektrik, su, ulaşım gibi giderlere dahi yetmediğini söyledi. Tufanoğlu, "Ücret yetersizliği ve çalışma koşullarının yetersizliği nedeniyle İçişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çalışmak cazibesini yitirmiş, bu nedenle son 4 yılda bakanlıktan ayrılan personel sayısı 3 bin 185'e ulaşmıştır. Bakanlık kadrolarının, genelde yüzde 37'si boş durumdadır. İçişleri Bakanlığı personelinin diğer kurumlardan büyük farkla daha az ücret alması, bir yandan yetişmiş personelin kurumdan kaçışına sebep olmakta, diğer yandan da çalışma şevki ve heyecanını ortadan kaldırmaktadır. Yukarıda izah edilen sorunların tümünü, defalarca bakana ve ilgili yetkililere iletmemize rağmen bir çözüme kavuşturulamamıştır" diye konuştu.

Kendilerine dair çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmelikleri bile olmayan arama ve kurtarma personelinin, depremlerde, NBC gazlarından bölge arındırmalarında, sel baskınlarında, çığ düşmelerinde, toprak kaymalarında, büyük yangınlarda, trafik kazalarında, boğulma, insan ve hayvan kayıplarının aranması gibi her türlü afetlerde hızır gibi yetişip, yurtiçinde ve yurtdışında Türkiye'yi başarıyla temsil ettiklerini ifade eden Tufanoğlu, "Bir ülkenin olmazsa olmazları olan arama ve kurtarma birlik ve ekip personeline bu kadar önemli görevlerin yanı sıra, görevleri arasında olmadığı halde bahçe bakıcılığı, tuvalet ve mıntıka temizliği, bulaşık yıkama, çay demleme görevlerini de yerine getirme mecburiyeti getirilmiştir. Bu haksızlığın giderilmesi için yıllarca çalmadık kapı bırakmadık. Bakanlık ve genel müdürlükle onlarca defa yazışmalar yaptık. Yetkili sendika olmamız sebebiyle 4688 sayılı kanun gereğince yılda iki sefer yapılan 'Kurum İdari Kurul Toplantıları'nın tamamında bu keyfi uygulamalara son verilmesi yönünde kararlar aldık. Ancak, yetkili organlar bugüne kadar imza altına alınan bu kararlara da uymadı. Çözüm üretme yerine sorunları arttırma yolunu seçen bakanlık yetkililerini, keyfi uygulamalara son vermeleri için noter kanalıyla göreve davet ettik. Açtığımız davalar sonucunda keyfi uygulamalara son verilmesi yönünde mahkeme kararları aldık. Ancak, ne yaptıysak İçişleri Bakanlığı yetkililerini antidemokratik uygulamalarından vazgeçiremedik" şeklinde konuştu.

(DY-SA-CC-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title