Türk Bisikletçiler Beklenileni Veremedi

2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turu'nun 120 kilometrelik Akçakoca-Düzce-Adapazarı etabında Türk sporcular bekleneni veremedi.

Türk Bisikletçiler Beklenileni Veremedi

2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turu'nun 120 kilometrelik Akçakoca-Düzce-Adapazarı etabında Türk sporcular bekleneni veremedi. Türk sporcular, genel klasman birinciliğini Suriyeli sporculardan devralamadı.

4 etaptan oluşan ve 8 Eylül Perşembe günü İstanbul-Şile-Kefken arasında koşulan 102 kilometrelik etapla başlayan yarışmanın 120 kilometrelik 3. etabı, 126 kilometrelik Kefken-Karasu-Kocaali-Akçakoca etabının dün tamamlanmasının ardından bugün Akçakoca'dan başladı.

D-655 Düzce-Akçakoca karayolu ve D-100 karayolu üzerinde devam eden yarışta sporcular, Sakarya'nın Hendek ilçesini de geçerek, 3. etabın son durağı olan Adapazarı'ndaki kent meydanına ulaştı.

Yarışmanın 3. etabında birinci olan Brisaspor'dan Uğur Marmara'ya, ikinci olan Manisaspor'dan Ahmet Akdilek'e ve 3. olan Brisaspor'dan Rasim Reis'e madalyalarını, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanları Abdurrahman Açıkalın ve İrfan Çelik verdi.

Vali Büyük, genel klasman birinciliğini devam ettiren Suriyeli sporcu Hasan Omar'a, 3. etabın sonunda sarı mayosunu giydirdi.

GEÇEN YILKİ BAŞARI BİLE YAKALANAMADI

Federasyon Asbaşkanı Açıkalın, Marmara Bisiklet Turu'nun, Türkiye'deki bisikletçilerin 2012 Londra Olimpiyatları yolunda en yüksek puan aldıkları uluslararası organizasyonlardan biri olduğunu belirtti.

Federasyon olarak 2011 yılında 7 yarışma organize edeceklerini hatırlatan Açıkalın, "Sporcularımız maalesef bu yıl geçen yılki başarıyı yakalamış değiller. Şu anda bir tane Suriyeli sporcu genel klasman liderliğini, yani sarı mayoyu taşıyor. Onun hemen arkasında Türk sporcular yer alıyor ama burada esas olan sarı mayoyu taşımaktı. Sarı mayonun aldığı olimpiyat puanı çok yüksektir, hem etaplarda hem de genel klasmanda" dedi.

Türk sporcuların bugün koşulan üçüncü etapta sarı mayoyu devralmak için büyük çaba harcadıklarını kaydeden Açıkalın, maalesef başarılı olamadıklarını vurguladı. Açıkalan şöyle konuştu:

" Son 50 kilometrenin düz olması bunda ciddi bir dezavantajdı. Çünkü düz parkurda taktiksel çalışma çok zor olur. Gerekli taktiksel çalışmalar yokuşlarda olur ama olmadı. Her ne kadar 3 sporcu bitişe gelmiş olsa da onların içinde bir tek Uğur Marmara şu anda olimpiyat nitelikleri içinde. Sonuç olarak bir tek Uğur Marmara'nın derecesi bizim için avantaj oldu. Yarın inşallah iyi bir takım çalışması göstererek sarı mayoyu alabilirlerse ne mutlu bize. Dürüst konuşmak gerekirse Suriyeli sporcunun sarı mayoyu vereceği kanısında değilim. Gerek kendisi, gerekse takımı iyi hazırlanıp gelmişler buraya. Çünkü bu ay sonunda Suriye turları var, ona hazırlanmak amacıyla buraya geldiler. Gönlümden bir Türk sporcunun sarı mayoyu alması geçer. "

480 kilometrelik Marmara Bisiklet Turu, yarın koşulacak 110 kilometrelik Adapazarı-Kocaeli etabıyla sona erecek.

Kaynak: CHA