Türk Bayrağı New York'ta Göndere Çekildi

Türk Bayrağı New York'ta Göndere Çekildi

New York'ta, 8. Geleneksel Bayrak Çekme Töreni Yapıldı. Türk Bayrağı, Törende ABD Bayrağıyla Birlikte Göndere Çekildi.

Türk Bayrağı New York'ta Göndere Çekildi

New York'ta, 8. Geleneksel Bayrak Çekme Töreni yapıldı. Türk bayrağı, törende ABD bayrağıyla birlikte göndere çekildi.

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) öncülüğünde New York'ta 24 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek olan 27. Türk Günü Yürüyüşü'nden önce bugün, 8. Geleneksel Bayrak Çekme Töreni yapıldı. New York Borsası'nın bulunduğu Wall Street'teki Bowling Green Park'ta düzenlenen törene New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, yardımcısı Başar Şen, TADF Başkanı Kaya Boztepe, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin'in eşi Nur İlkin, Askeri Ataşe Kadir Dikmensoy, Turizm Ataşesi Hasan Zöngür ve yardımcısı Nihan Bekar, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in yardımcılarından Nazli Pervazi, Bowling Green Parkı Derneği Başkanı Arthur Piccolo ve Brooklyn Belediyesi yetkilileri ile TADF yetkilileri, Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ve Türk-Amerikan toplumu üyeleri katıldı.

Töreni sunan TADF Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş, Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olduğunu ve Atatürk'ün 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesine gönül verdiğini ifade etti. Türkiye'nin Batılı değerlerle İslamiyet'in bir arada uyum içinde yaşadığı çağdaş bir ülke olduğunu kaydeden Kurtuluş, Türkiye'nin ABD ile terörizme karşı birlikte mücadele ettiğini söyledi.

New York Başkonsolosu Samsar ise, Türkiye ile ABD arasında uzun yıllardır süren güçlü bir dostluk olduğunu ifade etti. Bugünkü bayrak töreninin bunu gösterdiğini kaydeden Samsar, kendisinin de bu yolda elinden geleni yapacağını söyledi.

Amerikalı yetkililer de konuşmalarında, Türkiye'nin bölgesinde çok önemli bir role sahip olduğunu vurguladı. İbrahim Kurtuluş, konuşmaların ardından Amerikalı yetkililere Andrew Mango'nun Atatürk kitabını ve Türk lalesi desenli çini tabaklar hediye etti. Daha sonra Türk bayrağı, Amerikan bayrağıyla birlikte göndere çekildi. Törenin sonunda Silivri Halk Oyunları Ekibi de bir gösteri yaptı.

Tören sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in yardımcılarından Nazli Pervazi, böylesine bir günde burada bulunmaktan duyduğu memnuniyete dile getirdi.

Kurtuluş da açıklamasında, "New York'un göbeğinde kendimizi, güzelliğimizi, renklerimizi ve Çanakkale'de kefensiz yatan atalarımızın emanetini Amerikalı dostlarımıza anlatıyoruz. Bir hafta boyunca bayrağımız burada dalgalanacak" diye konuştu.

Töreni izleyen bir Amerikalı, törenin muhteşem olduğunu, gelecek sene tekrar geleceğini ifade etti.

(ESN-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA