Hırvatistan'da Batmakta Olan Türk Bandıralı Yük Gemisi Kurtarıldı

Hırvatistan'da Batmakta Olan Türk Bandıralı Yük Gemisi Kurtarıldı

"Haksa" isimli Türk bandıralı yük gemisi, Hırvatistan'ın Jabuka Adası açıklarında su almaya başladı. 13 mürettebat tahliye edilirken gemi yüzer duruma getirildi.

Hırvatistan'da Batmakta Olan Türk Bandıralı Yük Gemisi Kurtarıldı

Hırvatistan Denizcilik, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Adriyatik Denizi'nde Hırvatistan'ın Jabuka Adası açıklarında Türk bandıralı bir yük gemisinin su almaya başladığını bildirdi. Türk gemisindeki 13 mürettebat tahliye edildi ve gemi yüzer duruma getirildi.

İTALYAN GEMİLERİ KURTARMA BÖLGESİNDE

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Haksa" isimli yük gemisinin su almaya başladığını sabahın erken saatlerinde Rijeka Arama Kurtarma Merkezine (MRCC) bildirilmesi üzerine Hırvatistan ve İtalya'ya ait arama kurtarma gemileri ile Brodospas firmasına ait römorkun olay yerine intikal ettiği belirtildi.

MÜRETTEBATIN TAMAMI KURTARILDI

85 metre uzunluğundaki geminin 11'i Türk, 2'si Hindistan vatandaşı olan 13 kişilik mürettebatın tamamı tahliye edildi. Kimsenin yaralanmadığı denizde şu anda kirlilik tespit edilmediği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Adriyatik'in merkezinde bulunan Vis adasının kuzeyinde geminin battığı, kirliliğin önlenmesi için önlemler alındığı belirtildi.

Gemide 3 bin ton sinter manyezit ve 70 ton da akaryakıt ile yağlama maddesinin bulunduğu ifade edildi.