Türk - Arap İşbirliği Forumu Çerçeve Anlaşması imzalandı

Türk - Arap İşbirliği Forumu Çerçeve Anlaşması imzalandı

Türkiye ile Arap Ligi arasında "Türk-Arap İşbirliği Forumu Çerçeve Anlaşması" Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından atılan imzayla kabul edildi.

Türk - Arap İşbirliği Forumu Çerçeve Anlaşması imzalandı

Türkiye ile Arap Ligi arasında "Türk-Arap İşbirliği Forumu Çerçeve Anlaşması" Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından atılan imzayla kabul edildi.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Ali Babacan, küresel tehdit olan terörizm ile baş etmenin yolunun aynı coğrafyayı paylaşan Türkiye ve Arap ülkeleri arasında işbirliğinin sağlanması ile mümkün olacağını söyledi.

Arap ve Türk halklarının geçmişte olduğu gibi günümüzde de kardeş olduklarını ve ilişkilerin arttığını ifade eden Babacan, "Geçmişte olduğu gibi bugün de Arap ve Türk halkları arasındaki dostluk gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Türkiye, Arap ülkeleri ile aynı tehditlerle karşı karşıya kalmakta ve ortak fırsat ve hedefleri paylaşmaktadır" dedi.

Orta Doğu'da barışın ve istikrarın hakim olmasının ortak bir kaygı olduğunu dile getiren Babacan, "Hepimizin ortak kaygısı olan risk ve tehditlerin bertaraf edilmesini her alanda mevcut potansiyelin arttırılması ve halklarımızın refah düzeyinin yükseltilmesini amaçlamaktayız. Bunun için de aramızda bulunan diyalog ve işbirliğinin daha da geliştirilmesi amacıyla yeni adımlar atılması inancıyla Türkiye ile Arap ülkeleri arasında işbirliği ve diyalogun kurumsallaştırılmayı ve Türkiye - Arap İşbirliği Forumu'nu yapmaya karar verdik" şeklinde konuştu.

Türkiye - Arap İşbirliği Forumu'nun Arap ülkeleri ve Türkiye arasında üst düzeyde ortak çalışmaları beraberinde getireceğini belirten Babacan, "Türkiye ile Arap ülkeleri arasında siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda düzenli aralıklarla istişareler yapılmasını ve iki taraf arasında ortak çıkar alanlarının oluşturulması için somut projeler geliştirilmesine imkan verecektir. Forum halkların ortak yararı ile bölgeye istikrar ve refahın gelişmesine ivme kazandıracaktır" diye konuştu.

Babacan'ın konuşmasının ardından söz alan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, son günlerde artış gösteren terör olaylarına ilişkin görüşlerini dile getirdi. Musa, teröre ve terörizme karşı olduklarını ve yaşanan olayları kınadıklarını söyledi. Arap ülkeleri ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın bölgenin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Musa, "Forum Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Anlaşma Arap ve Türk ilişkilerinde çıkış noktası olacaktır. Orta Doğu'nun karşılaştığı zorluklarla baş etme konusunda katkı sağlayacaktır" dedi.

Orta Doğu'nun Türk ve Arapları bir araya getiren ortak bir bölge olduğuna değinen Musa, "Bölgede, sosyal ve ekonomik alanlarda atılımlara ihtiyaç var. Güvenli ve parlak bir gelecek ekonomik yatırım ve politik alanda işbirliği ile sağlanacaktır. Anlaşma bölgede yeni bir sayfa açacaktır" şeklinde konuştu.