Türk Annelere Yönelik Eğitim Projesi

Türk Annelere Yönelik Eğitim Projesi

De İJssel Eğitim Merkezi Müdürü Hacı Sarıaslan Utrecht Üniversitesi ile başlattığımız Zor Seneler projesi ailelerin yoğun ilgisiyle ikinci yılına girdi.

Türk Annelere Yönelik Eğitim Projesi
02.11.2012 15:51 | Son Güncelleme: 02.11.2012 15:52

Hollanda de İJssel Eğitim Merkezi, Utrecht Üniversitesi ile "Pittige Jaren" (Zor Seneler) isimli bir başlattı. 3 ve 8 yaş arasında çocuğu olan annelere yönelik bir projesi olan Zor Seneler, anne çocuk iletişiminin geliştirilmesini hedefliyor.

De İJssel Eğitim Merkezi Müdürü Hacı Sarıaslan "Utrecht Üniversitesi ile başlattığımız Zor Seneler projesi ailelerin yoğun ilgisiyle ikinci yılına girdi. Kurs başlamadan önce anne ile çocuk nasıl bir iletişim içerisinde, beraber nasıl oynuyorlar onu araştırıyoruz. Bu ön araştırmadan sonra 14 haftalık kurs maratonumuz başlıyor. Kursiyer olarak 3 ila 8 yas arasında çocuğu olan anneler katılabiliyor. Bir de grubun 10-13 anneden oluşmasına dikkat ediyoruz. Küçük gruplar halinde çalışılıyor. Günlük ve pratik örneklerden yola çıkarak annelerin sunulan örneklerde nasıl davranmaları gerektiği müzakere ediliyor." dedi.

Annelerin aktif olarak rol aldığı kurslar iki saat sürüyor ve 14 hafta sonunda bir sertifika veriliyor.

Zor Yıllar Projesi Koordinatörü Esma Sarıaslan ise projenin Apeldoorn ve çevresinde yaşayan Türk annelere yönelik bir proje olduğunu, projenin anneler arasında oldukça ilgi gördüğünü söyledi. Esma Sarıaslan kurs hakkında "Amacımız anne ve babaların çocuk psikolojisini anlayıp çocuğa ona göre davranmaları. Çocuklar neden bağırırlar, küserler, ağlarlar, hırçın ve şımarık olurlar. Ebeveynlere, özellikle annelere, çocuklara tutarlı davranmaları, onları ciddiye alıp onları önemsediğimizi göstermemiz gerektiğini vurguluyoruz. Kurs çok pratik ve herkesin anlayacağı bir yapıda." şeklinde konuştu. Sarıaslan, Hollandaca bilmeyen anneler için özel tercümanlık yaptığını ve Türk annelere yönelik olan bu kursun ilk kez Apeldoorn'da verildiğini belirtti.

TÜRK VE HOLLANDALI ANNELER ARASINDA FARK YOK

Hollandalı Psikolog Soraya Smeets, kendisinin aynı zamanda Utrecht Üniversitesinde görev yaptığını, eğitime katılan anneler ile iyi bir iletişim içinde bu kursu sürdürdüklerini söyledi. Smeets "Türk anneleri ile bu ilk çalışmam. Türk annelerin istekli ve heyecanlı oluşu bizi de mutlu ediyor. Hollandalı anneler ile de bu kursu birçok kez organize ettik. Türk ve Hollandalı anneler arasında pek fark yok." dedi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title