Türk Anatomi Derneği Genel Merkezi Açıldı

Türk Anatomi Derneği Genel Merkezi Açıldı

23.10.2010 16:53 | Son Güncelleme: 23.10.2010 16:53
Türk Anatomi Derneği Genel Merkezi Açıldı

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Genel Merkezi, Düzenlenen Törenle Açıldı

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Genel Merkezi, düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşan derneğin Onursal Başkanı Prof. Dr. Doğan Akşit, anatomi ailesinin kuruluş aşamasının diğer bilim dallarına göre biraz daha geç gerçekleştiğini, ancak bugün açılan genel merkezle bu açığın kısa zamanda giderileceğini ümit ettiğini söyledi.

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Hakan Çelik de, Ankara'daki dernek genel merkezinin klasik bir işlevi olmayacağını, bir eğitim merkezi haline getirileceğini belirtti.

Çelik, dernek genel merkezinde 15 günde bir konferanslar ve kurslar düzenleneceğini ifade etti.

Konuşmasında tıp fakültelerinin anatomi anabilim dallarının sorunlarına da değinen Çelik, ülkedeki 400 dolayındaki anatomi uzmanının 67 tıp fakültesindeki 7500 öğrenci için yeterli olmadığını bildirdi.

Bu uzmanların tümünün eğitim kademesinde görev almadığını, aralarında klinisyenler de bulunduğunu anlatan Çelik, 'Ülkemizde tıp fakültelerinde eğitim veren anatomi uzmanları açısından hem nitelik, hem de nicelik sorunu var. ya uzman dağılımı çok dengeli olmalı ya da yeni tıp fakülteleri açılmamalı. Çünkü tıp fakültelerinde temel tıp eğitimi çok büyük önem taşır' diye konuştu.

Tam Gün Yasası ile temel tıp bilim dallarındaki uzmanlıklar için olumlu düzenlemeler getirildiğini, ancak bu yasanın bazı hükümlerinin iptal edilmesi nedeniyle bunların hayata geçirilemediğini belirten Çelik, 'Tam Gün Yasası hayata geçirilseydi bizim açımızından olumlu olacaktı. Sağlık Bakanımız da YÖK Başkanımız da temel tıp bilim dallarının önemini her zaman vurguluyor. Yasada temel tıp bilim dalları için araştırmanın teşvik edilmesi önemli bir gelişme' dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Murat Akkın da tıp fakültelerinin anatomi bilim dallarının cazip hale getirilmesinin önemine işaret ederek, 'Asistan bulmak çok zor. Gelseler de gidiyorlar. Bu konuda girişimlerimiz var. Özlük hakları bakımından pozitif ayrımcılık uygulanmalı' ifadesini kullandı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise anatomi uzmanlarının, uzmanlık dalları içinde en düşük sayıya sahip olduğunu belirterek, 'Tıp fakültelerinin sayıları artıyorsa mutlaka anatomi uzmanlarının sayıları da artmalı' dedi.

(SBK-ŞP) - ANKARA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title