Türk-alman Üniversitesi'nin Kuruluş Anlaşması İmzalandı

Türk-alman Üniversitesi'nin Kuruluş Anlaşması İmzalandı

İstanbul'da Kurulması Planlanan Türk-alman Üniversitesi ile İlgili Anlaşma, Almanya ve Türkiye Dışişleri Bakanları Tarafından İmzalandı.

Türk-alman Üniversitesi'nin Kuruluş Anlaşması İmzalandı

İstanbul'da kurulması planlanan Türk-Alman Üniversitesi ile ilgili anlaşma, Almanya ve Türkiye Dışişleri Bakanları tarafından imzalandı.

İstanbul'da kurulması planlanan Türk-Alman Üniversitesi'nin kuruluş anlaşması, Türkiye Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier tarafından imzalandı. İmza töreninden sonra bir konuşma yapan Babacan, üniversitenin onay mekanizmalarından geçeceğini söyledi. Babacan, "Başta parlamentomuz tarafından onaylanması gerekecektir. Arkasından Türkiye'nin bu üniversite için bir yer tahsis etmesi söz konusu olacaktır ki, şu anda alternatif yerler üzerinde zaten çalışmaktayız.

Daha sonra projelendirme, üniversitenin inşaatı ve ilk öğrencilerin derse başlaması. Ben özellikle önceki ticaret hayatımda da siyasette de tarih verirken hep çok dikkatli oldum. Çünkü, söz verirken gerçekten dikkatli olmak lazım. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak bu projenin en kısa zamanda meyve vermesi, başlangıç safhasından ilk mezunlarına kadar olan sürecin en kısa zamanda gerçekleşmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizi belirtmek istiyorum. Bu, arkasında kuvvetli bir siyasi iradeyle durduğumuz bir projedir. Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsen ilgilendikleri bir projedir. Diğer bütün bakan arkadaşlarımızın da yine önemsedikleri bir projedir" dedi. Türkiye ile Almanya arasındaki işbirliğinden de bahseden Babacan, "Üniversitenin adının Türk-Alman veya Alman-Türk olması fark etmez. İki ülke arasındaki işbirliği, dostluk ve ortaklık ruhu önemlidir. Burada ağırlıklı olarak Türk vatandaşı öğrenciler olacaktır, kuşkusuz yabancı öğrencilerde bu üniversitede eğitim görebileceklerdir. Eğitim dilinin ağırlıklı olarak Almanca olmasının, Türk-Alman ilişkilerine sağlayacağı katkı çok büyüktür. Türkiye'de Almanca eğitim veren ortaöğretim ve ilköğretim kurumları var. Almanca'nın öğretildiği kurumlar var. Bir de bu üniversitenin kurulacak oluşu, iki ülke arasındaki kültürel ve insani ilişkileri çok daha ileriye götürecek bir adım olacaktır" diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise, "Alman ve Türk insanını birbirine daha fazla yakınlaştırmak amacıyla Türkiye'de "Ernst Reuter Girişimi"ni başlattık. Bu girişim 2 yıl içinde oldukça başarılı çalışmalar yaptı. Bu çerçevede daha sonra bir Türk-Alman Üniversitesi kurulmasını da planladık. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ernst Reuter Girişimi'ni başlattığımız bu 2 yıl içerisinde çok güzel gelişmeler oldu. Yaptığımız görüşmelerde özellikle hepimiz için önemli bir proje vardı. Hepimiz bunun son derece iddialı bir proje olduğunun bilincindeydik. Geçmişte bu üniversite girişimi ile ilgili birçok vizyon dile getirilmişti. Şimdi bizler bunu somutlaştırmayı hedef koyduk kendimize. İdari açıdan bir başlangıç yapmaktayız. Bunun da tabii yapılması gerekiyor. Mümkün olduğu kadar hızlı ilerlememiz gerekiyor. Sadece belgelerin imzalanması değil, gerçekten de temelinin atılması gerekiyor. Bu binanın inşaatı ile birlikte genç öğrencilerin bu ortak üniversitemize katılmasını ve yüksek öğrenimlerini görmelerini diliyoruz. Özellikle sayın meslektaşım Babacan'a teşekkür etmek istiyorum. Dostum Ali, sen olmasan bürokratik engelleri aşamazdık. Kendisi göreve gelir gelmez, projenin hayata geçmesi için büyük katkıda bulunmuştur" şeklinde konuştu.

(SE-OYK-OYK-OK-D)