Türk-alman Ekonomi Kongresi Başladı

Siyaset, Ekonomi ve İş Dünyasından Yıldız Konuşmacıları, Önemli Konu Başlıkları ile Türkiye ve Almanya'nın Bugünü ve Yarınıyla İlgili Çözüm Getiren Tartışmalara Ev Sahipliği Yapan "Türk Alman Ekonomi Kongresi"nin 3.'sü İstanbul'da Başladı.

Türk-alman Ekonomi Kongresi Başladı

Siyaset, ekonomi ve iş dünyasından yıldız konuşmacıları, önemli konu başlıkları ile Türkiye ve Almanya'nın bugünü ve yarınıyla ilgili çözüm getiren tartışmalara ev sahipliği yapan "Türk Alman Ekonomi Kongresi"nin 3.'sü İstanbul'da başladı.

Otomotivden yan sanayiye, tekstilden perakendeye kadar birçok konunun ele alınacağı Türk Alman Ekonomi Kongresi, 24 Haziran'a kadar binin üzerinde katılımcıyı ve 200 Alman firmasını Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde ağırlayacak. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-İHK) Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting'in evsahipliğinde düzenlenen kongrenin açılışına, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Başkanı Teoman Yelkencioğlu, Alman Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz, İstanbul Büyükşehir

Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Köln Büyükşehir Belediyesi Ekonomi Dairesi Başkanı Dr. Norbert Walter-Borjans, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting, 3.'sünü yaptıkları kongreyi, iki ülkenin ekonomi dünyasında elle tutulur bir parametre olarak yerleştirmeyi başardıklarını söyledi. Leoprechting, 55 sergileyici, 800 misafiri ve 70 konuşmacısıyla kongrenin alışveriş imkanı deneyimi sunacağını belirtti. Kongrenin Türk ve Alman şirketleri için diğer pazarın potansiyelini, yatırım fırsatlarını ve işbirliği imkanlarını gözler önüne sereceğini söyleyen Leoprechting,

girişimci hareketler için yeni ilhamlar ve fikirler edinileceğini kaydetti. Türkiye ve Almanya arasındaki ortaklık ilişkisini belirleyen üç faktör olduğuna dikkat çeken Leoprechting, "Türkiye'nin AB'ye katılım adaylığı dolayısıyla siyasi, Almanya'da yaşayan yaklaşık 2.5 milyon Türk kökenli insan ve her yıl Türkiye'ye seyahat eden 4 milyon Alman turist aracılığıyla insani ve hızla büyüyen bir ekonomik alışveriş dolayısıyla da ekonomik ilişkilerimiz var" dedi.

Son yıllarda Almanya'nın Türkiye'ye ihracatının üç katından daha fazlaya yükseldiğine değinen Leoprechting, Türkiye'nin Almanya ile dış ticaretinin 2006 yılı sonunda 17.3 milyar euro düzeyine ulaştığını belirtti. TD-İHK'nın Türkiye'yi AB yolunda desteklemeye çalıştığını vurgulayan Leoprechting, Türkiye'nin AB'ye alınmasının TD-IHK tüzüğünde hedef olarak yer alacağını söyledi. Vize zorunluluğunun kaldırılması, en azından vize verilişinin kolaylaştırılmasını sağlamayı umduklarını ifade etti.

Alman Türk Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Teoman Yelkencioğlu da Türkiye'nin Almanya'nın ihracat pazarında 5. sırada yer aldığını belirterek, Türkiye pazarının Almanya için giderek önem kazandığını söyledi.

"ALMAN YATIRIMCIYA ÇALIŞMA İZNİ KOLAYLAŞTIRILMALI"

Almanya Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz da dünya üzerinde Türkiye ve Almanya gibi birbirine bağlı iki ülke olmadığını vurgulayarak, AB'ye giriş sürecinin de başladığını ve Türkiye'nin Gümrük Birliği sayesinde AB'ye daha rahat ihracat yaptığını kaydetti. Türkiye'nin AB müzakerelerinin Almanya tarafından desteklendiğini ve müzakerelerde ivme yaşandığına değinen Cuntz, vize konusuyla ilgili olarak da daha uzun süreli vize vermek istediklerini söyledi. Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen Alman yatırımcıların

çalışma izni almakta zorluk çektiklerine de dikkat çeken Cuntz, bu konuda iyileştirilme yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul'un 127 ülkenin ekonomisini geçtiğini, dünyadaki şehirler içinde de 133 milyar dolarlık GSMH'sı ile 34. sırada yer aldığını açıkladı. İstanbul'un AB'ye üye 9 ülkenin ekonomisini de geride bıraktığını vurgulayan Topbaş, kentsel dönüşüm projelerinin önemine değindi.

Köln Büyükşehir Belediyesi Ekonomi Dairesi Başkanı Dr. Norbert Walter-Borjans da Köln'ün 10 yıldır İstanbul'un partneri olduğunu belirterek, "Köln'de 95 bin Türk yaşıyor. Köln, bu anlamda Almanya'nın mikro kozmosu gibi. Bu iki ülkenin işbirliği ve entegrasyonunda şans getirdiği gibi zorluklar da getirebiliyor" dedi. Borjans, Türkiye'nin AB üyeliğinden fayda sağlanacağını ifade ederek, istikrar ve zindelik kazanacaklarını söyledi.

Kongrenin ilk gününde düzenlenen basın toplantısında Almanya'da en çok sevilen Türk Spor Kulübü olan Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Polat'a, Deustche Post Yönetim Kurulu Başkanı Werner Scheller ve TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr Von Leoprechting tarafından ödül verildi.

Kongrenin ilk açık oturumunda, Federal Almanya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Matthias von Kummer, Köln Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paul Bauwens-Adenauer, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, Volkswagen AG Uluslararası Pazarlama Bölümü'nden Kevin Rose, BTC Business Technology Consulting AG Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Uzuner, PricewaterhouseCoopers Almanya Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Norbert Winkeljohann, Medien Union GmbH Genel Müdürü Steffen Müller'in katılımı ile "Yatırım Ülkesi olarak

Almanya" konusu işlendi.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz'ın özel sunumuyla başlayan "Yatırım Ülkesi olarak Türkiye" konulu açık oturumuna ise Doğan Gazetecilik A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü M. Gürcan Karakaş, Fraport AG, Kontrol ve Finansman Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Matthias Zieschang, General Motors Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aksel, Türk Havayolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı

İshak Alaton konuşmacı olarak katıldı.

Bu arada, kurumların ürün ve hizmetlerinin aynı çatı altında tanıtıldığı ve bir arada sunulduğu İstanbul 2007, geniş içeriğiyle fuar ziyaretçileri ve katılımcı firmaları ağırlıyor.

(LK-ERÖ-NÇ-E)