Turizmde Seçim Durgunluğu

Turizmde Seçim Durgunluğu

Turizmde Yüksek Sezon Olarak Bilinen Temmuz Ayında, Genel Seçimler Nedeniyle Turistik Tesislerde Doluluk Oranı Yaklaşık Yüzde 50 Düştü.

Turizmde Seçim Durgunluğu

Turizmde yüksek sezon olarak bilinen Temmuz ayında, genel seçimler nedeniyle turistik tesislerde doluluk oranı yaklaşık yüzde 50 düştü.

Pazar günü gerçekleştirilecek genel seçimler nedeniyle otellerdeki doluluk oranlarında önceki yıllara oranla büyük bir düşüş yaşanırken, Kuşadası son 20 yılın en sakin Temmuz ayını yaşıyor. Kuşadası'nda seçimler nedeniyle iç turizm tamamen dururken, odalar ve meslek kuruluşları durgunluğun seçim kaynaklı olduğuna dikkati çekerek, işletmeleri fiyat düşürmemeleri konusunda uyardı. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, iç turizmde bazı işletmecilerin tedirgin olup fiyat düşürmeye başladığını, ancak

iç turizmin seçimin hemen ardından hareketlenmesini beklediklerini söyledi.

TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar, dış turizmde sezon başında yaşanan düşüşün artışa geçtiğini ve geçen yıl rakamlarının aşıldığını söyledi. Bu yıl gelen yabancı turist sayısının 2006'ya oranla fazla olduğunu belirten İlbahar, Dış turizme hizmet veren tesislerde doluluk yüzde 80-90 dolayında. Yerli turistin açığı büyük oranda kapandı. Ancak yerli turiste hitap eden oteller ne yazık ki zor günler yaşıyor. Seçimden 3-4 gün sonra hareketleneceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

(ZH-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA