Turizmciler, Sektörün İlk 6 Ayını Değerlendirdi

Turizmciler, Sektörün İlk 6 Ayını Değerlendirdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özaslan:
"Şu an tabii ki iyiye doğru bir gidiş var. Toparlandı diyebiliriz. Türkiye turizmi 2013 için koyduğu hedeflere odaklanmıştır ve ulaşacaktır. Önemli olan 2014 ve sonrasına bakıyoruz"

Turizmciler, Sektörün İlk 6 Ayını Değerlendirdi
17.07.2013 20:02 | Son Güncelleme: 17.07.2013 20:02

Turizmciler, 2013 yılının ilk 6 ayını İstanbul'da yapılan toplantıda değerlendirdi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'ndeki toplantıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, İstanbul Rehberler Odası Başkanvekili Sedat Bornovalı, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy, İstanbul Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz, çok sayıda otel yöneticisi ve sektör temsilcileri katıldı.

Yılın ilk yarısında Türkiye ve İstanbul'a gelen turist sayısına ve turistlerin geliş yollarına ilişkin sunumla başlayan toplantıda Müsteşar Özaslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, özellikle Gezi Parkı odaklı gelişmeler sırasında yurt dışında yaptığı faaliyetlere değindi.

Özaslan, Türkiye'de kaygılanılacak bir durum olmadığını anlatmak ve bu süreçte olumsuz bakış açısına sahip kimselerin görüşlerini değiştirmek için farklı ülkelerde çeşitli temaslarda bulunduklarını anlattı.

Temasları sırasında genelde olumlu tepkilerle karşılaştıklarını aktaran Özaslan, bunun ana sebeplerinden birinin, Türkiye'nin özellikle son 7 yılda turizm konusunda sağladığı gelişme olduğunu söyledi.

Toplantı sonrası AA muhabirine açıklama yapan Özaslan, turizm sektörünün ilk 6 ayını ve Gezi Parkı odaklı gelişmelerin Taksim bölgesindeki turizm işletmelerine etkisini değerlendirmek amacıyla toplantıyı hayata geçirdiklerini kaydetti. 

Özaslan, toplantıda karşılıklı görüş alışverişiyle, turizm sektörünün bundan sonra etkilenmemesi için neler yapılması gerektiği konusuna değinildiğini belirterek, geçen ay Almanya, Rusya ve İngiltere'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı temsilen yaptıkları görüşmeler hakkında katılımcılara bilgi verdiklerini aktardı.

İstanbul turizminin yılın 5 ayında sağladığı gelişmenin gıpta edilecek düzeyde olduğunu kaydeden Özaslan, bu oranın yüzde 21'i aştığını ve dünya ortalamasının yaklaşık 5 katına çıktığını bildirdi.

Özaslan, şöyle devam etti:

"Ani büyüme, haziran ayında olaylar nedeniyle azalsa da devam ediyor. Şu an ortalama 6 aylık büyüme yüzde 16,7 oranında. İstanbul için bundan sonraki büyüme oranının sürekli olarak devam etmesi için neler yapılması gerekiyor, kimlerle irtibata geçilmesi lazım, bunlarla ilgili çeşitli öneriler var. Başta İstanbul'un tanıtılması, halkla ilişkiler çalışması yapılması, sektörle daha iyi iletişim kurularak belirli olaylarda, kültürel etkinliklerde dış dünyanın haberdar edilmesi ve gündem yaratılması şeklinde çeşitli öneriler geldi. Şikayet tarzında bir şey söz konusu değil. Sadece yaşanan bazı olayların belirli yerlerdeki otellerin doluluk oranlarında azalma meydana getirdiği belirtildi."

Bunun geçici bir süreç olduğunu bildiklerini vurgulayan Özaslan, "Şu an tabii ki iyiye doğru bir gidiş var. Toparlandı diyebiliriz. Türkiye turizmi, 2013 için koyduğu hedeflere odaklanmıştır ve ulaşacaktır. Önemli olan 2014 ve sonrasına bakıyoruz. Bu konuda neler yapabiliriz, ona bakıyoruz. Toplantıda son derece umutlu konuşuldu. Belki bir aylık bir kayıp söz konusu. O da eylül ve ekim aylarında telefi edilecektir" diye konuştu. 

 

"Toplantı çok faydalı geçti"

 

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkan Yardımcısı Müberra Eresin ise bakanlık temsilcileriyle özel sektörün bir araya geldiği toplantının çok faydalı geçtiğini belirterek, toplantıda, ilerleyen dönemde neler yapabileceklerini konuştuklarını söyledi.

"Türkiye'nin ve İstanbul'un yükselen trendini nasıl koruyabiliriz? Bu konuda birtakım öneriler ve çözümler konuştuk" diyen Eresin, toplantıda ele alınan konulardan bazılarının, "Yabancı basının İstanbul'da ağırlanarak, onlara hayatın normale döndüğünün gösterilmesi" ve "Seyahat yazarlarının Türkiye'de misafir edilmesi" olduğunu dile getirdi. - İstanbul

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Turizmciler, Sektörün İlk 6 Ayını Değerlendirdi - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 08:48:10. #1.15#
title