Turizm Haftası

Turizm Haftası
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, "2002'den bu yana turizm gelirlerinde yüzde 200'e varan artışlar olduğunu görüyoruz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Ahmet Arı, "2002'den bu yana turizm gelirlerinde yüzde 200'e varan artışlar olduğunu görüyoruz" dedi.

Arı, Turizm Haftası dolayısıyla Samsun Kurtuluş Yolu mevkisinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de hafta kutlamalarıyla turizmin öneminin arttığını ve çeşitlendiğini belirtti.

Daha önce deniz ve güneş turizminin gerçekleştirildiği Türkiye'de artık bütün yıla yayılmış, çeşitlilik arz eden turizm faaliyetlerinin belirgin bir şekilde yapıldığını anlatan Arı, şöyle devam etti:

"En önemli problemlerimizden biri olan cari açığın kapatılmasında dahi en başta gelir kalemimiz, turizm gelirlerimizdir. 2002'den bu yana turizm gelirlerinde yüzde 200'e varan artışlar olduğunu görüyoruz. Hem turizm gelirinde hem ziyaretçi sayısında artışlar var."

Öğrencilerle gençlere turizmle uğraşmalarını öğütleyen Arı, "Turizmle uğraştığınız zaman birçok turizm konusunu da çözmüş olacaksınız. Sizler bizden daha bilinçlisiniz, turizme daha yatkınsınız. Bunu yaparken de para kazanacaksınız. Ne güzel değil mi, işte turizm bu" diye konuştu.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise turizmin gelişmesi ve yükselmesi bakımından özellikle yörede yaşayan insanların turizmi benimsemesinin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, "Bu tür programların Samsun'da gerçekleştirilmesi turizme önemli katkı sağlayacak" dedi.

Programda, halk oyunu gösterileriyle yöresel kıyafet defilesi gerçekleştirildi. Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları da müzik dinletisi sundu.

Bu arada, programın yapıldığı yolda protokol üyelerinin oturması için hazırlanan platformun çatısı, rüzgar nedeniyle yerinden oynayınca, protokol üyeleri bu platformdan ayrılarak etkinliği ayakta izledi.

- SAMSUN

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title