Turizm Bakanı Güay: "Siyasi Hukuk Tartışmaları ile Boğulmayalım"

Turizm Bakanı Güay: "Siyasi Hukuk Tartışmaları ile Boğulmayalım"

Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin Siyasi Hukuk Tartışmalarına Fazlaca Boğulmaması Gerektiğini Söyledi.

Turizm Bakanı Güay:

Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin siyasi hukuk tartışmalarına fazlaca boğulmaması gerektiğini söyledi.

Bir dizi ziyaret ve inceleme için Muğla'nın Fethiye ilçesine gelen Bakan Günay, partisinin ilçe teşkilatında Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can'ın kararını değerlendirdi. Günay, üniversitelerde başörtü serbestliği ile AK Parti'nin kapatılma davalarının ayrı ayrı davalar olduğunu fakat birbiri ile ilişkilendirildiğini söyledi. Anayasa'da yapılan değişikliğin son derece makul bir düzenleme ve evrensel hukuk kurallarına uygun olduğunu hatırlatan Ertuğrul Günay, bu konular üzerinden yapılan tartışma ve açılan davanın uygun olmadığını kaydetti.

Konunun Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirileceğini ve kendilerinin de bu alınacak karara saygılı olacaklarını ifade eden Günay, "Raportörün görüşü bu. Anayasa Mahkemesi ne görüş verecek bunu da takip edeceğiz. Ama Türkiye'nin siyasi hukuk tartışmalarına fazlaca boğulmaması gerekir. Yoluna yürüyüp devam etsin ki ekonomi gelişsin turizm gelişsin. Bizim kaygımız budur. Fazla siyasi tartışmaları esenlikle geride bırakmalıyız. Türkiye demokrasi içinde yoluna devam edecektir." dedi.

Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can, raporunda üniversitelerde başörtüsü serbestliği getiren Anayasa değişikliği ile ilgili olarak davanın reddi yönünde görüş bildirmişti.