Turhan Çömez Manisa'da

Turhan Çömez Manisa'da

22. Dönem AK Parti Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Turhan Çömez, İhracıyla İlgili Kararı Trajikomik Bir Durum Olarak Değerlendirerek, Zaten AK Parti'nin Bir Üyesi Olmadığını İfade Etti. Çömez, Eski Partisine Açılan Kapatma Davasından Derin Üzüntü Duyduğunu Söyledi.

Turhan Çömez Manisa'da

22. Dönem AK Parti Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Turhan Çömez, ihracıyla ilgili kararı trajikomik bir durum olarak değerlendirerek, zaten AK Parti'nin bir üyesi olmadığını ifade etti. Çömez, eski partisine açılan kapatma davasından derin üzüntü duyduğunu söyledi.

Manisa'da çeşitli ziyaretlerde bulunan Turhan Çömez, akşam da Kültür Sitesi Lale Salonu'nda Manisalılarla buluştu. "Türkiye Geleceğini Arıyor" konulu konferans öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çömez, "Bürokrasiden, akademiden, sivil toplum kuruluşlarından gelen çok sayıda arkadaşımla birlikte bu çalışmayı yürütüyoruz. Türkiye'nin gerçeklerini Türk milletiyle paylaşma adına çıkılan bu Türkiye yolculuğunda bu akşam da Manisalılarla birlikteyiz" dedi.

AK Parti'den ihracını ciddiye almadığını dile getiren Turhan Çömez, "İhraç kararı çok trajikomik bir durumdur. Çünkü ben AK Parti'nin üyesi değilim ve 22 Temmuz öncesinde de AK Parti'yle yollarımı ayırdığımı tüm Türk kamuoyuyla paylaşmıştım. Kararın hayırlı olmasını temenni ediyorum. Benim için zaten o kapı çoktan kapanmıştır. Yeni ufuklara bir yolculuk başlamıştır. Bu itibarla kendi yolumu çizmiş biri olarak alınmış bu kararı ciddiye almıyorum ve önemsemiyorum" diye konuştu.

"Yeni bir parti kuracak mısınız" sorusuna Çömez, "Bunu söylemek için çok erken. Ancak Türkiye'nin neye ihtiyacı olduğunu yerinde görüp anladıktan sonra bu karar şekillenecek. Bugün itibariyle biz Türk milletiyle kaynaşma ve omuz omuza, yürek yüreğe yolculuk yapma sevdasındayız. Bizler aradığımız temizlikte, güzellikte, kalitede, donanımda ve yurtseverlikte bir siyasi alan bulamadık. Bu alan önümüzdeki günlerde oluşursa var oluruz ve içinde hizmet ederiz. Ancak bu alan oluşturulmazsa ve Türk milleti bize böyle bir sorumluluk yüklerse, bu millete hizmetkar olmaktan da kaçınmayız" yanıtını verdi.

AK Parti hakkında açılan kapatma davasını da değerlendiren Turhan Çömez, "Derin bir üzüntü duydum. AK Parti'nin kapatılmasını temenni etmem. Dilerim Anayasa Mahkemesi böyle bir karar vermez. Demokrasilerde siyasi partilerin ödüllerini de cezalarını da millet vermelidir. Ve sandıkta vermelidir. Aksi halde olgun bir demokrasiden bahsedemeyiz. Bu toplum, oy verdiği siyasi partileri gerektiğinde sandıkta hesaba çekerek sorgulamalıdır. Eğer sorgulama alanları sandık dışında başka alanlara çekiliyorsa bu demokrasi için bir nakise olur. Ancak buna paralel şunu da ifade etmeliyim ki; sandıktan çıkan hiçbir güç sorumsuz değildir. Bu itibarla demokrasilerde rejimin muhafazası da çok önemlidir. Dünyanın birçok demokrasisi kendi standartlarını da korumakla mükelleftir. Bu bir hukuki süreçtir. Hakkında çok fazla konuşmayı doğru bulmam. Ancak AK Parti'nin kapatılmasından memnun olmayacağımı, bundan derin bir üzüntü duyacağımı ifade etmek istiyorum" dedi.

Abdullatif Şener'le birlikte hareket ettikleri yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu dile getiren Çömez, "Ben AK Parti'yle yollarımı ayıralı çok oldu. Sayın Şener çok saygın bir devlet adamıdır. Önemli bir siyasetçidir. Ama bugün benim yollarımı ayırdığım bu partinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'ndadır. Bu itibarla kendisiyle bir siyasi birlikteliğim zaten yoktur. Ancak dostluğumuz, arkadaşlığımız bakidir. Kendisinin Türk siyasetine önemli hizmetler etmiş biri olarak saygın yerini koruduğunu düşünüyorum ve kendisine başarılar diliyorum" diye konuştu.

Açıklamanın arından konferansa geçildi. Manisa kamuoyunun yakından tanıdığı DP İl Başkanı Rıfat Uygur, Türk Metal Sendikası Başkanı Mehmet Ali Özaltın ve bazı siyasiler ile vatandaşlar salonda hazır bulundu. Katılımcılara Turhan Çömez'in kaleme aldığı "Büyük Türkiye için gelecek arayışı" isimli kitap dağıtıldı.

Organizasyonu gerçekleştiren eski Genç Parti İl Başkanı Kamber Oğur'un yaptığı kısa sunumun ardından kürsüye gelen Turhan Çömez, siyasete hiçbir menfaat gözetmeden atıldığını, 22 Temmuz öncesinde Abdullah Gül'ün kendisine yeniden aday olması için telkinde bulunduğunu anlattı. AK Parti defterini kapattığı için bu teklifi kabul etmediğini ifade eden Çömez, Anadolu'yu dolaşmaya devam edeceğini söyledi.

(MY-ÖA-NÇ-Y)

Kaynak: İHA