Turgut Özal Düşünce Derneği Ödül Töreni

Turgut Özal Düşünce Derneği Ödül Töreni

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, İçine Kapalı Bir Ülkeyi Dışa Açan Reformist Kişiliği ile Türkiye'ye Büyük Hizmetler Ettiğini Belirterek, "Özal, Türkiye'de Unutulmayan ve Unutulmayacaklardandır" Dedi.

Turgut Özal Düşünce Derneği Ödül Töreni

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, içine kapalı bir ülkeyi dışa açan reformist kişiliği ile Türkiye'ye büyük hizmetler ettiğini belirterek, "Özal, Türkiye'de unutulmayan ve unutulmayacaklardandır" dedi.

Gül'e, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nce 'demokrasi' ödülü verildi. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nce düzenlenen Turgut Özal Belgeseli Tanıtım Galası ve Ödül Töreni, Bilkent Otel'de gerçekleştirildi. Geceye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, milletvekilleri, eski bakanlar, eski siyasetçiler, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. Gül, törenin yapıldığı salona girerken, gazetecilerin AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili sorularını cevapsız bıraktı.

Gecede konuşan Toptan, vefatının 15. yıldönümünde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile yaşadığı hatıralarını anlattı. Özal'dan 'dev adam' diye söz eden Toptan, "Türkiye'de çok iş yapan maalesef çok eleştiriliyor. Biz Özal gibi büyük değerleri yaşarken anlayamıyoruz. Keşke hayatta iken kıymetini bilseydik ve vaktinde onu anlayabilseydik" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül ise Özal'ın kritik dönemde devlet adamlığı yapmış önemli bir lider olduğunu ifade ederek, "Özal, içine kapalı bir ülkeyi dışa açan reformist niteliği ile lider olmuştur" dedi. Cumhurbaşkanlığı görevine geldikten sonra fırsat buldukça eski cumhurbaşkanlarının hatıralarının yer aldığı kitapları okuduğunu anlatan Gül, "Turgut Özal, demokratik ve ekonomik reformları birlikte yürütmeyi başarmıştır. Bugün Türkiye birçok konuda övünüyor ve takdir ediliyorsa şüphesiz Turgut Özal'ın bunda katkısı çok büyüktür. Türkiye'ye yaptıklarından dolayı kendisine şükran borçluyuz. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum" şeklinde konuştu.

Gül, törende Turgut Özal Demokrasi Ödülü'nü aldı. Gül'e ödülünü Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Genel Başkanı Emin Başer takdim etti.

Törende ayrıca Bilkent Üniversitesi Turgut Özal Bilim ve Teknoloji ödülüne, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise Turgut Özal Ekonomi ödülüne layık görüldü.

(YZE-NÇ-Y)

Kaynak: İHA