Turcas ile E.on, Birlikte İki Enerji Santral Kuracak

Turcas ile E.on, Birlikte İki Enerji Santral Kuracak

Turcas Elektrik Üretim A.ş. ve Dünyanın Önde Gelen Elektrik Enerjisi Şirketlerinden E.on, Biri Doğal Gaza Diğeri de İthal Kömüre Dayalı 800'er Megavat Kurulu Güçte İki Santral Kuracak.

Turcas ile E.on, Birlikte İki Enerji Santral Kuracak

-Turcas Elektrik Üretim A.Ş. ve dünyanın önde gelen elektrik enerjisi şirketlerinden E.ON, biri doğal gaza diğeri de ithal kömüre dayalı 800'er megavat kurulu güçte iki santral kuracak.

İSTANBUL (ANKA) - Turcas Elektrik Üretim A.Ş. ve dünyanın önde gelen elektrik enerjisi şirketlerinden E.ON, biri doğal gaza diğeri ithal kömüre dayalı 800'er megavat kurulu güçte iki santral kurmak üzere anlaştı.

Turcas ve E.ON'dan yapılan ortak açıklamada, iki şirketin bu yılın Haziran ayında imzaladıkları niyet mektubunun ardından, bugün de Almanya'nın Hannover şehrinde bir "Hissedarlar Anlaşması" imzaladıkları bildirildi. Açıklamada, söz konusu anlaşmaya göre ortakların biri doğal gaza diğeri de ithal kömüre dayalı 800'er megavat kurulu gücünde iki santral geliştirmek, inşa etmek ve işletmek üzere iki adet ortak girişim proje şirketi kuracağı kaydedildi.

Açıklamaya göre, her bir ortak girişim şirketinin yüzde 70'i E.ON Elektrik Üretim Ltd. Şti.'ne, yüzde 30'u da Turcas Elektrik Üretim A.Ş.'ne ait olacak. Ayrıca, bu anlaşma çerçevesinde taraflar, azınlık hissedarın haklarının korunmasına ilişkin prensipleri de benimsedi. Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ve E.ON Kraftwerke CEO'su Dr. Ingo Luge, yaptıkları ortak açıklama ile Hissedarlar Anlaşmasının imzalanmasının iki ortağın verimli işbirliğinde atılan yeni bir önemli adım olduğunu ve hedeflenen elektrik santral projelerinin gerçekleştirilmesi ile ilgili ciddiyeti ortaya koyduğunu belirttiler. (ANKA)