''Türban Serbest Bırakıldı Sözü Kaba Bir Yalan''

''Türban Serbest Bırakıldı Sözü Kaba Bir Yalan''

Yargıtay Eski Başkanı, Kanadoğlu, 'Anayasa Değişikliğiyle Türbanın Serbest Bırakıldığını' İleri Sürenlerin 'Kaba Bir Yalan Uydurduklarını' İfade Ederek Şu Açıklamalarda Bulundu.

''Türban Serbest Bırakıldı Sözü Kaba Bir Yalan''

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ''Anayasa değişikliğiyle türbanın serbest bırakıldığını'' ileri sürenlerin ''kaba bir yalan uydurduklarını'' ifade ederek, ''Anayasanın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğin, malumu ilandan ve eski metinden hiçbir farkı yoktur'' dedi.

Kanadoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi'nce düzenlenen konferansta siyasetin sorun çözme sanatı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Anayasanın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliklerle türbanın serbest bırakıldığı iddia edildi. Türkiye'de bir türban sorunu yoktur. Türkiye'de iki sorun vardır. Birincisi Türkiye devamlı olarak dinin siyasete alet edileceği ve bundan siyasi çıkar sağlanacağı bir ülke olarak kalacak mıdır? Yoksa laik cumhuriyetin gereği mi yerine getirilecektir. İkincisi ise Türkiye hukuk devleti olmaya hak kazanmış mıdır, hukukun üstünlüğü geçerli midir, yoksa Türkiye hukuk devletiyle ilgisi olmayan ve güçlünün her türlü isteğini yerine getirebildiği bir ülke olarak mı kalacaktır? Sorun budur. Türban sorunu Türkiye'nin bu iki konusuna sarılan bir bez parçasından ibarettir.''

''İlgili 17. maddeyi ortadan kaldırmadan, ya da 17. maddeye herhangi bir ek yapmadan, veya ek bir madde çıkarmadan türbanı üniversitelerde serbest bırakma olanağı yoktur'' diyen Kanadoğlu, sözlerini ''Bu bir art niyettir. Aslında türban takan genç kızlarımızla da sorunumuz yoktur. Sorunumuz bu inancı doğru ya da yanlış kullanarak bundan siyasi bir çıkar sağlamaya çalışan siyaset adamlarıdır'' diye tamamladı.