'Türban Çankaya'ya Yakışmıyor, Yakıştıramıyorum'

'Türban Çankaya'ya Yakışmıyor, Yakıştıramıyorum'

7. Cumhurbaşkanı Evren, Çankaya'ya Türbanın Yakışmadığını Söyleyerek, 'Atatürk'ten Beri Bir Gelenek Var, Şimdiye Kadar Başörtülü First Lady Çankaya'ya Çıkmamıştır.' Dedi.

'Türban Çankaya'ya Yakışmıyor, Yakıştıramıyorum'

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çankaya'ya türbanın yakışmadığını söyleyerek, "Atatürk'ten beri bir gelenek var, şimdiye kadar başörtülü First Lady Çankaya'ya çıkmamıştır. O bakımdan türban yakıştırılmıyor. Bende yakıştıramıyorum" dedi.

Perşembe sabahı 18 yıldır yaşadığı Muğla'nın Marmaris ilçesindeki evinden ayrılıp İzmir Konak Üçkuyular'daki Hava Eğitim Komutanlığı içinde yer alan lojmanlarda kendisine tahsis edilen daireye yerleşecek olan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, türbanla ilgili tartışmaları değerlendirdi. Çankaya'ya türbanın yakışmadığını söyleyen Evren, "Kanunlarımızda, geleneklerimizde böyle bir yasak yok. Atatürk'ten beri bir gelenek var; şimdiye kadar başörtülü First Lady Çankaya'ya çıkmamıştır. O bakımdan türban

yakıştırılmıyor. Bende yakıştıramıyorum, ama onun hakkı yok mu oraya geçmeye? Var belki, insan hakkı olarak var. Ben Müslümanlık ile türbanın ilgisini bağdaştıramadım. Kur'an-ı Kerim'in Türkçe mealini cumhurbaşkanı olduğum dönemde 4-5 kere gerici akımlarla mücadele etmek için okudum. Böyle, kadının saçının teli gözükmeyecek diye bir tek ayeti gösterin her şeyi kabul edeceğim. Yok böyle bir ayet. Türban bir simge haline geldi. Humeyni zamanında İran'dan bize geçti. Başka Müslüman ülke yok mu?

Suriye şeriat düzeniyle yönetiliyor. Kralın karısının başı açık. Mısır başı açık, Pakistan başı açık. Oralarda öyle katı kurallar var ki şaşırırsınız. Bizde de öyle olması lazım. Birleşik Arap Emiri vardı, Allah rahmet eylesin öldü. Üç karısı vardı, bir tanesi protokol hanımıydı. Ankara'ya geldiğinde o protokol hanımını getirirdi. Diğerlerini göremezsiniz. Müslümanlık başörtüyle olmaz, cennete yalnız onla gidilmez. Kur'an-ı Kerim'in bütün söylediklerini biz tatbik ediyor muyuz? Diyor ki, 'Hırsızlık yapanın

elini kesin'. Biz kesiyor muyuz? 'Bir kadın fuhuş yaparsa taş ata ata öldürün' diyor ayette. Bunu yapıyor muyuz? O halde bu başörtüsünde niye bu kadar ısrar ediyoruz, ben bunu anlamadım, kabullenemedim" dedi.

Laikliğin tehlikede olmadığını belirten Evren, 1982 Anayasası'nı askerlerin hazırlamadığını da savunarak, 23. dönem meclisinin çıkarmayı düşündüğü yeni anayasa için kullanılan "sivil anayasa" tabirini kabullenemediğini ifade etti.

Kenan Evren, İzmir'e taşınmasıyla ilgili olarak da, "Marmaris'e taşınalı 18 yıl oldu. Kasım ayında 19 yılımı dolduracağım. Genelkurmay Başkanlığı arkasından 12 Eylül ve cumhurbaşkanlığı görevleri beni çok yordu. Yoğun çalışmalarım sonrası dinlenmeye ihtiyacım vardı. Dinlenme ihtiyacımı büyük şehirde yapamazdım. 12 sene boyunca Marmaris'te rahat hayatımı sürdüm. Biz subaylar devamlı farklı yerlerde görev yaptığımız için yerimizde fazla kalamayız. Benimle bir dönem yapmış dostlarım ve akrabalarım İzmir'

de. Anne, babam ve birçok akrabam İzmir'de yaşadı. Şimdi bende İzmir'de yaşamak istiyorum" diye konuştu.

(CG-CC-CC-Y)