Tüpraş Yeni Yatırım İçin 10 Finans Kuruluşu ile Kredi Sözleşmesi İmzaladı

Tüpraş Yeni Yatırım İçin 10 Finans Kuruluşu ile Kredi Sözleşmesi İmzaladı

13.10.2011 16:52 | Son Güncelleme: 13.10.2011 16:52
Tüpraş Yeni Yatırım İçin 10 Finans Kuruluşu ile Kredi Sözleşmesi İmzaladı

Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi'nin yatırım finansmanına yönelik görüşmelerini tamamladı ve 10 finans kuruluşu ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Tüpraş, Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi'nin yatırım finansmanına yönelik görüşmelerini tamamladı ve 10 finans kuruluşu ile kredi sözleşmesi imzaladı.

Tüpraş'tan yapılan yazılı açıklamada, İzmit Rafinerisi B Bölgesi'nde yapımı gerçekleştirilecek Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi'nin yatırım finansmanına yönelik görüşmelerin tamamlandığı belirtildi. Açıklamada, büyük bölümü İspanyol ihracat kredi kuruluşu CESCE ve İtalyan ihracat kredi kuruluşu SACE tarafından sigorta edilecek, yaklaşık 2, 1 milyar dolar tutarındaki kredi sözleşmelerinin, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A, The Bank Of Tokyo-Mitsubishi Ufj Ltd, BNP Paribas, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Deutsche Bank AG-London Branch, Hsbc Bank Plc, Banco Santander S.A, Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe Limited, Societe Generale, WestLB AG-London Branch'dan oluşan 10 finans kuruluşu ile imzalanarak, bugün yürürlüğe girdiğine değinildi.

KREDİ TUTARI 624, 3 MİLYON DOLAR

Açıklamada, üç ana bölümden oluşan kredi paketinin, CESCE tarafından sigorta edilen kredi tutarı sigorta primi ile yatırım dönemi faizleri dahil 1 milyar 111, 8 milyon dolar, SACE tarafından sigorta edilen ve sigorta primi ile yatırım dönemi faizlerini de içeren kredi tutarının ise 624, 3 milyon dolar olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu kredilere bağlı olarak kullanılacak ticari kredi tutarı ise 359 milyon dolardır. Kredi paketi kapsamında kullanımlar, İspanyol Tecnicas Reunidas Grubu ile yapılacak avans ve hak ediş ödemelerine paralel olarak yatırım süresi boyunca gerçekleştirilecektir." denildi.

YIL SONUNDA DEVREYE GİRECEK

En gelişmiş rafinaj teknolojileri kullanılarak tasarlanan yatırımın, 2014 yılı sonunda devreye alınmasının planlandığı ifade edilen açıklamada, Tüpraş'ın dünyada ve Türkiye'de son yıllarda tüketimi hızla azalan yüksek kükürtlü yaklaşık 4, 2 milyon ton fuel oil'i işleyerek, AB standartlarında 3, 5 milyon ton benzin ve motorin gibi daha değerli ve çevreci beyaz ürünlere dönüştüreceği vurgulandı. Bu yatırımın ayrıca, Tüpraş'ın tüm rafinaj kapasitesinin optimum kullanımına imkan sağlayacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

AZAMİ 10 BİN İŞÇİ ÇALIŞACAK

"Yatırımın, inşaat ve montaj aşamasında ortalama 7 bin, azami 10 bin işçinin çalışması planlanmıştır. Ülkemizin dış ticaret dengesinde cari açığı yıllık 1 milyar dolar azaltacak ve aynı tutarda katma değer üretecek, yatırım tamamlandığında da yaklaşık 500 kişi sürekli olarak istihdam edilecektir. Küresel ekonomilerin etkisi ile ABD, Japonya ve Avrupa'da pek çok rafineri şirketinin üretimlerini askıya aldığı veya kapandığı bir süreçte, Koç Topluluğu Enerji Grubu şirketi Tüpraş, daha aydınlık ve gelişmiş bir Türkiye için 2006 yılından bu yana 1, 74 milyar dolarlık yatırımları tamamlayıp 3, 4 milyar dolarlık projeleri başlatarak, ülkemiz ekonomisine katkı için üretimini uluslararası ölçütlerde sürdürmeye devam etmektedir."

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Tüpraş Yeni Yatırım İçin 10 Finans Kuruluşu ile Kredi Sözleşmesi İmzaladı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.9.2020 15:47:26. #1.14#
title