Tüpraş, Opet Hissesi Alacak

Tüpraş, Opet Hissesi Alacak

Türkiye Petrol Rafinerileri A.ş'nin (Tüpraş), Opet Petrolcülük A.ş'nin (Opet), Yüzde 40 Oranındaki Hisselerini 380 Milyon Dolar Karşılığında Aygaz'dan Satın Alma Kararı Verdiği Bildirildi.

Tüpraş, Opet Hissesi Alacak

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş'nin (Tüpraş), Opet Petrolcülük A.Ş'nin (Opet), yüzde 40 oranındaki hisselerini 380 milyon dolar karşılığında Aygaz'dan satın alma kararı verdiği bildirildi.

Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'nın en büyük rafinerilerinden ve Türkiye'nin de tek rafineri şirketi olan Tüpraş'ın, global pek çok rafineri gibi dağıtım sektöründen pay almak suretiyle entegre değer zincirinin her alanında faaliyet göstermek ve Petrol Piyasası Kanununda sağlanan dikey entegrasyon imkanlarından yararlanmak amacıyla Opet'in yüzde 40 oranındaki hisselerini 380 milyon dolar karşılığında Aygaz'dan satın alma kararı verdiği duyuruldu.

Tüpraş'ın böylelikle iş çeşitlemesi yoluyla uzun vadeli risklerini azaltmış olacağı dile getirilen açıklamada, ayrıca dağıtımdaki hızlı büyüme potansiyeli ve yüksek karlılıktan pay alarak ortaklarına daha fazla yararlar sağlayabileceği vurgulandı.