Tüp Bebekle Dünyaya Gelen Bebeğin Kalbi Sağ Tarafta Çıktı

Tüp Bebekle Dünyaya Gelen Bebeğin Kalbi Sağ Tarafta Çıktı

Batman'da 15 Yıldır Çocuk Özlemi Yaşayan Çift, Tüp Bebek Yöntemi ile Üçüz Sahibi Oldular. Doktorlar, Bebeklerden 950 Gram Ağırlığında Dünyaya Gelen ve Kalbi Sağ Tarafta Olan Bebeği Yaşatmak İçin Çaba Sarf Ediyor.

Tüp Bebekle Dünyaya Gelen Bebeğin Kalbi Sağ Tarafta Çıktı

Batman'da 15 yıldır çocuk özlemi yaşayan çift, tüp bebek yöntemi ile üçüz sahibi oldular. Doktorlar, bebeklerden 950 gram ağırlığında dünyaya gelen ve kalbi sağ tarafta olan bebeği yaşatmak için çaba sarf ediyor.

Siirt'te esnaflık yapan 35 yaşındaki Hıfzulah Çelik ve eşi Muhfiye Çelik'in, 15 yıllık evliliklerinde yaşadıkları çocuk hasreti tüp bebek yöntemiyle sona erdi. Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan anne Muhfiye Çelik, hastanede biri kız olmak üzere üçüz dünyaya getirdi. Her biri ortalama birer kilo olan ve erken doğan üçüzler, Batman'da özel bir hastanede solunum cihazına bağlandılar. Üçüzlerin tedavilerini takip eden Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Kenan Önder, "15 yıldır çocuk olma özlemi çeken ailenin tüp bebek yöntemi sayesinde üçüz bebekleri dünyaya geldi. Dünyaya geldiklerinde üçünün de solunumu yoktu. Resistasyondan yani canlandırmadan sonra üçü de aktif duruma geldi. Şu an yoğun tedavileri sürüyor. İki bebeğin durumu nispeten iyi. Bin gram civarındalar, kalbi sağ tarafta olan bebek ise 950 gram civarında. Kalbi sağda olan bebeğin solunumu daha zayıf. Bu nedenle solunum cihazına bağlı" dedi.

Özellikle bebeklerden birinin dünyada nadir rastlanan 'dextro kardi' denilen kalbin sağ tarafta olması nedeniyle özenle takip edildiğini ifade eden Dr. Önder, kuvözde yaşam savaşı veren bebeklerin durumlarının her geçen gün daha da iyiye gittiğini söyledi. Dr. Önder, uzun bir tedavi sonrası bebeklerin sağlık durumlarının daha iyi olmasını beklediklerini dile getirdi. Tıp teriminde 'dextro kardi' denilen hastalıkta kalp gibi diğer organların da ters yerde olduklarını belirten Önder, ileri safhada kalbi sağda olan bebeğin tedavi edilebileceğini söyledi.

15 yıldır çocuk hasreti çektiklerini belirten baba Hıfzullah Çelik ise, henüz üçüzlerini göremediğini ancak çocukların erken doğması ve en önemlisi birinin kalbinin sağ tarafta olmasıyla korku içinde olduklarını söyledi. "15 yıldır gezmediğim yer, gitmediğim doktor kalmadı. En son Siirt'teki doktorların tavsiyesi üzerine tüp bebek yöntemine başvurduk. İlk seferinde hasılat olmadı, ikinci seferde ise üç bebek sahibi olduk. Türkiye standartlarında üç bebek oluyor zaten, üçünün de durumu iyi. 7,5 ay geçti, üçü de sağ salim doğdu. Ancak birinin kalbinin sağ tarafta olduğu söyleniyor. Doktorlar buna da çare bulacaklardır" diye konuştu.

"Korkum, sevincimi bastırıyor" diyen baba Çelik, buna rağmen hastanenin şartlarına ve doktorlara güvendiğini söyledi. 15 yıl boyunca eşi ile beraber çocuk sahibi olmak için çalmadık kapı bırakmadıklarını dile getiren Çelik, tüp bebek uygulaması sayesinde bu özlemlerini giderdiklerini ifade etti.

(ŞY-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA