Tuomıoja: "Türkiye Reformlar Konusunda Ciddi"

Tuomıoja: "Türkiye Reformlar Konusunda Ciddi"

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Türkiye'nin, AB Üyeliğini Alabilmek İçin Reformlar Konusunda Ciddi Çaba Gösterdiğini Söyledi.

Tuomıoja:

AB dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Türkiye'nin, AB üyeliğini alabilmek için reformlar konusunda ciddi çaba gösterdiğini söyledi.

Erkki Tuomioja, İsveç Radyosu'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyeliği için hazır olmasının 10 yıl süreceğini belirterek, ' 'Avrupa'ya girmek konusundaki ilgilerinde ciddiler, reformları sürdürüyorlar, kendileri de AB'ye giriş için henüz hazır olmadıklarını ve bir hayli yıl daha olmayacaklarını çok iyi biliyorlar'' dedi.

Tuomioja, ''Avrupalı Türkiye''nin Avrupa'nın stratejik bir çıkarı olduğunu, henüz böyle bir Türkiye'ye sahip olmadıklarını, bunun gerçekleşmesi için 10 yıllık bir süre gerekeceğini ifade ederek, Türkiye'nin AB üyeliği yönünde reformları sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

Tuomioja ayrıca, birliğin, genişleme sürecinde uygun bir biçimde işlemesi için anayasal düzenlemelerin gerekliliğine de dikkati çekti.

Kaynak: AA