Tuomıoja: "İptal Nedeni Toplantının Biçimiyle İlgili"

Tuomıoja: "İptal Nedeni Toplantının Biçimiyle İlgili"

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Helsinki'de 5 Kasım Pazar Günü Yapılması Planlanan Kıbrıs Görüşmelerinin İptal Edilmesinde Ana Nedenin, Tarafların, Toplantının Biçimiyle İlgili Endişeleri Olduğunu Söyledi.

Tuomıoja:

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Helsinki'de 5 Kasım Pazar günü yapılması planlanan Kıbrıs görüşmelerinin iptal edilmesinde ana nedenin, tarafların, toplantının biçimiyle ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

Erkki Tuomioja, Finlandiya'nın AB dönem başkanlığı internet sitesinde, Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili Kıbrıs'tan kaynaklanan sorunlara çözüm bulmak için ilgili tüm taraflarla temaslarda bulunduğunu anlattı.

''Buradaki amacımız Kıbrıs'daki her iki topluma da somut yararlar sağlayacak olan Türkiye'nin AB üyelik sürecinin kesintisiz sürmesini mümkün kulmaktı'' diyen Tuomioja, başarı sağlanması durumunda BM önderliğinde kapsamlı bir çözümün de kolaylaştırmış olacaklarını dile getirdi.

Tarafları Finlandiya'da biraraya getirme çabalarının AB Komisyonu tarafından 8 Kasımda Türkiye hakkında yayımlanacak İlerleme Raporu'ndan önce sonuç vermediğini dile getiren Tuomioja, ''Üzücü olan şu ki, tarafların, içerikten daha çok biçimle ilgili sorular yöneltmesi, ilerleme sağlanmasını engelledi'' dedi.