Tunus Devlet Başkanı'nın Son Hamlesi: Yeniden Aday Değilim

Tunus Devlet Başkanı'nın Son Hamlesi: Yeniden Aday Değilim

Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali, Son Çare Olarak 2014 Yılındaki Devlet Başkanlığı Seçimlerinde Aday Olmayacağını Açıkladı.

Tunus Devlet Başkanı'nın Son Hamlesi: Yeniden Aday Değilim

Tunus'ta bir aydır devam eden kanlı gösterileri kontrol altına alamayan Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali, son çare olarak 2014 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Bin Ali, gıda fiyatlarının aşağı çekilmesi emrini de verdi. Ancak son açıklamaların kontrolden çıkan ve Bin Ali'yi devirmeyi amaçlayan gösterileri durdurmaya yetmeyeceği belirtiliyor.

Göstericileri 'terörist' olarak adlandırdıktan sonra bir süre ekranlara çıkmayan Bin Ali dün akşam yayınlanan açıklamasında internete uygulanan sansürü kaldırılacağı ve siyasi özgürlüklerin verileceğini de öne sürdü. Bin Ali, güvenlik güçlerinin bundan sonra göstericilerin üzerine ateş açmayacağını da belirtti.

Ancak önceki gün uygulanan sokağa çıkma yasağını delen göstericiler, eylemlerini sürdürürken, çatışmalarda ölenlerin sayısı resmi rakamlara göre 23'e, insan hakları örgütlerine göre de 66'ya yükseldi.

Ülkede belirsizliğin gittikçe artması üzerine halkın gıda stoklamaya başladığı, muhtemel yağmalamalara karşı, dükkanlarını boşalttığı belirtiliyor. Sendikalar ise bugün başkent Tunus'ta grev düzenleneceğini duyurdu.

11 Aralık'ta başlayan gösterilerde halk gittikçe artan fakirlik, işsizlik ve yolsuzlukları protesto ediyor. 23 yıldır iktidarda olan Bin Ali'nin önceki gün İçişleri Bakanı'nın görevden almasından sonra dün de iki üst düzey danışmanını azlettiği ifade ediliyor.

Bazı muhalif kaynaklar ise Genelkurmay Başkanı Raşid Ammar'ın, protestoculara ateş açılmasını emretmediği görevden alındığını öne sürüyor. Ancak bu yöndeki bilgiler bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Diğer doğrulanmayan bir bilgi ise Devlet Başkanı'nın milyarder iş adamı oğlu Sahir el Materi'nin ülkeyi terk ederek Kanada'ya sığındığı.

Uzmanlar Bin Ali'nin görevden almalarla göstericileri durdurmaya çalışmasının olayları yatıştırmaya yetmeyeceğini, çünkü asıl hedefin kendisi olduğuna işaret ediyor.