Tünel Açtı, Ferhat Benzetmesi Yaptı

Tünel Açtı, Ferhat Benzetmesi Yaptı

Erdoğan, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ile Kağıthane-piyalepaşa Karayolu Tünelini Törenle Açtı.

Tünel Açtı, Ferhat Benzetmesi Yaptı
14.03.2009 12:31 | Son Güncelleme: 14.03.2009 12:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ile Kağıthane-Piyalepaşa karayolu tünelini törenle açtı. AK Parti yatırımlarını çekemeyenlerin olduğunu söyleyen Erdoğan, "Biz Ferhat'ız siz Şirin. Biz dağları delerek yürüyeceğiz, onlar arkamızdan dedikodu üretedursunlar." dedi.

Açılışlar nedeniyle düzenlenen törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a iki yatırımı daha kazandırdıklarını söyledi. Erdoğan, "Haliç Kongre Merkezi muhteşem bir eser, temelini benim dönemimde atıldı ama maalesef bitirilemedi. Bunu sayın Topbaş tamamladı. Bu kongre merkezi Haliç'e ve İstanbul'a farklı bir zenginlik katıyor. İstanbul'da 1500 kişinin katılacağı bir kongre merkezi yoktu. Şimdi 3300 kişinin katılabileceği bir kongre merkezi . Başkanımızı kutluyorum. Tünel de çok önemli bir yatırımdır. Her iki yatırım da İstanbul'a hayırlı olsun. İstanbul daha iyilerine layık." şeklinde konuştu.

AK Parti yatırımlarını çekemeyenlerin olduğunu söyleyen Erdoğan, "1. köprüyü kim çekemediyse 2. köprüyü çekemeyenler de aynı insanlardır. Hızlı treni çekemeyenler aynı insanlardır. Biz Ferhat'ız siz Şirin. Biz dağları delerek yürüyeceğiz, onlar arkamızdan dedikodu üretedursunlar." dedi.

İstanbul'da daha önce işbaşında olan yerel yönetimleri eleştiren Erdoğan, "Bizden önceki yerel yönetimler neden böyle bir şeyler yapamadılar. İstanbul'un bir dünya kenti olması adına bir tek projeleri oldu mu? Önümüzdeki günlerde Dünya Bankası toplantıları İstanbul'da yapılacak. 10 bini aşkın insan gelecek. Dünya Su Forumu toplantısına 23 bin kişi katılacağını belirtti. İstanbul'un tüm otelleri müşteri kaynayacak. Tarih boyunca büyük medeniyetler su kenarlarına kurulmuştur. Biz de bu toplantıyı Haliç'te yaptık." diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) eleştiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; "Vatandaşlarım İstanbul'u bunlara teslim eder mi? İstanbul'u bunlar da yönetmedi mi? İstanbul susuzluk içindeydi, hava kirliliği içindeydi. Bunlardan devraldık yönetimi, 1994-1999 arasında bütün adımları attık. Istıranca Dağları'ndan istanbu su getirdik. Çöp dağlarını ortadan kaldırdık. Bunları bu zihniyet haletti. 1200 bin aileye doğalgaz ulaştırdık. Maskeyle dolaşan insanımıza temiz hava sağladık."

Konuşmaların ardından Erdoğan, Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'ne video konferans yöntemiyle bağlandı. Burada bulunan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile konuşan Erdoğan, kongre merkezinin hayırlı olmasını diledi. Ardından Başbakan Erdoğan, Kadir Topbaş'la birlikte Kağıthane-Piyalepaşa tünelinin açılışını yaptı. Açılışın ardından Erdoğan ve Topbaş, makam araçlarıyla tünelden geçti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

title