Tunceli Bedensel Engelliler Derneği'nin Dayanışma Etkinliği

Tunceli Bedensel Engelliler Derneği'nin Dayanışma Etkinliği

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akkaya: "Cumhurbaşkanı; ötekileştirmeyen, herkesi kucaklayan, Cumhuriyet'in temel değerlerine sahip çıkan, dini siyasetle, siyaseti dinle buluşturmayan, barışçıl, yüzü sevgi dolu, uzlaşmacı ve Türkiye’nin değerlerine sahip çıkan biri olmalı"

Tunceli Bedensel Engelliler Derneği'nin Dayanışma Etkinliği

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, "Cumhurbaşkanı; ötekileştirmeyen, herkesi kucaklayan, Cumhuriyet'in temel değerlerine sahip çıkan, dini siyasetle, siyaseti dinle buluşturmayan, barışçıl, yüzü sevgi dolu, uzlaşmacı ve Türkiye'nin değerlerine sahip çıkan biri olmalı" dedi.

Tunceli Bedensel Engelliler Derneği'nce Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen dayanışma etkinliğine katılan Akkaya, programa katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamlarını gönderdiğini söyledi. 

Fırsat verildiğinde engellilerden çok ünlü sporcu ve sanatçıların çıktığını belirten Akkaya, ülkede temel sorunun zihinlerdeki engel olduğunu vurguladı.    

Ülkede 76 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 13'ünü engellilerin oluşturduğunu kaydeden Akkaya, TÜİK'in yaptığı araştırmaya göre 8.5 milyona yakın engelli bulunduğunu söyledi.

Akkaya, engellilerin ve ailelerinin yaşadıkları sorunları aktararak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla 3 yıl önce Engelliler Üst Kurulu oluşturduklarını, ofislerini de açtıklarını anlattı. Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Engelli sorunlarıyla ilgili TBMM 24. dönemde yaklaşık 38 kanun teklifi, 20'ye yakın araştırma önergesi, 250'ye yakın da soru önergesi verdik.  Çünkü Türkiye'de engellilerin sorunu ne yazık ki tam manasıyla çözülemiyor. Sağlık, eğitim ve istihdam sorunlarımız var. CHP olarak her engelliye insan onuruna yakışır ve kimseye muhtaç olmadan hayatını sağlayacak bir ücret taahhüdümüz var. 24. dönemde Meclis'te yasa önerilerinde bunun olduğunu, Meclis sayfalarına girdiğinizde görebileceksiniz." 

Engellilerin istihdamıyla ilgili çalışmaları olduğunu da ifade eden Akkaya, bugün çalışabilir durumda yaklaşık 1 milyon 860 bin engelli bulunduğunu kaydetti.

Kanun gereği özel ve kamu sektöründe engelli çalıştırma zorunluluğu olduğunu ancak bazı işverenlerin cezasını ödeyip engelli istihdam etmediğini söyleyen Akkaya, "Bugün kamuda engelli istihdamı gereken 50 bin boş kadro varken 26 bin 400'ü ancak doldurulmuş. Bunu da şöyle kullanıyorlar. Seçimlere birkaç ay kala engelli kadroları açıyorlar. Bu şekilde engellilerin kendilerine oy olarak dönmesini sağlayan ahlak dışı davranış içinde bulunuyorlar. Bu, kabul edilebilecek bir durum değildir. CHP olarak biz engelli kadrolarımızı bir seçim malzemesi olarak kullanmak gibi bir anlayış içinde değiliz" şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri

 

Bugün Başbağlar katliamının yıl dönümü olduğunu anımsatan Akkaya, şöyle devam etti:

"Sivil yurttaşlarımızın katlini buradan bir kez daha lanetliyoruz. Soma'da da 301 vatandaşımız katledildi. 50 liralık gaz ölçüm cihazı, 25 liralık gaz maskesi alınmadığı için 301 madencimiz şehit oldu. 432 yetim çocuk kaldı. Bu arada, derdini anlatmak isteyen bir çocuğu Başbakan tokatladı. Böyle bir anlayıştan cumhurbaşkanı olmaz. Cumhurbaşkanı; ötekileştirmeyen, herkesi kucaklayan, Cumhuriyet'in temel değerlerine sahip çıkan, dini siyasetle, siyaseti dinle buluşturmayan, barışçıl, yüzü sevgi dolu, uzlaşmacı ve Türkiye'nin değerlerine sahip çıkan biri olmalı."

Kılıçdaroğlu'nun tüm sivil toplum örgütleri ve iş dünyasıyla konuştuğunu ifade eden Akkaya, 81 ilin il başkanlarıyla da nasıl bir cumhurbaşkanı istedikleri yönünde toplantı yaptıklarını belirtti.

Akkaya, "81 il, Genel Başkanımızın önerdiği adaya tam destek verdi. Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanı adayı olarak ağustos ayında yapılacak seçimlerde inanıyorum ki birinci turda seçilecektir" ifadelerini kullandı. 

Zihinsel ve bedensel engellilerden oluşan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu'nun gösteri sunduğu etkinlikten elde edilen gelir, Tunceli Bedensel Engelliler Derneği'ne bağışlanacak.  

Etkinliğe, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Demirel'in yanı sıra CHP kadın kolları ve ilçe teşkilat başkanları ile üyeleri katıldı. - İstanbul

Kaynak: AA