Tuncay Opçin Hakkında Tutuklamaya Yönelik Yakalama Kararı Çıktı

Tuncay Opçin Hakkında Tutuklamaya Yönelik Yakalama Kararı Çıktı

Tuncay Opçin Hakkında Tutuklamaya Yönelik Yakalama Kararı Çıktı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Balyoz Planı davasında yargılananlara kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmada, gazeteci Tuncay Opçin hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

"Balyoz Planı" davasında yargılananlara "kumpas" kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, gazeteci Tuncay Opçin hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada, yeni bir gelişme yaşandı.

Savcılık, elde edilen yeni deliller doğrultusunda gazeteci Tuncay Opçin hakkında "silahlı örgüte üye olmak", "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme", "devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaları kısmen veya tamamen yok eden, tahrip eden veya bunlar üzerinde sahtecilik yapan veya geçici de olsa bunları tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanmak, hileyle almak veya çalmak" ve "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçlarından tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini yerinde görerek, şüpheli Tuncay Opçin hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

Soruşturmanın geçmişi

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, 27 Aralık 2013'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na "emekli ve muvazzaf TSK mensuplarının yargılandığı Ergenekon ve Balyoz davalarında TSK'yı hedef alacak şekilde sahtecilik yapıldığı ve suç delilleri üretildiği" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca, dönemin özel yetkili savcılıkları tarafından yürütülen Ergenekon, Balyoz, Odatv ve Poyrazköy'de bulunan mühimmat soruşturmalarında hukuksuzluklar yapıldığı ve davalara dönüşen bu soruşturmalarda şüphelilere kumpas kurulduğu iddialarına yönelik ayrı ayrı soruşturmalar başlatılmıştı. 

Bu kapsamda savcılıkça, mağdur olduğunu iddia edenlerin ifadelerine başvurulmuş, ayrı yürütülen "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin soruşturmada da emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, emekli Koramiral Kadir Sağdıç ve emekli Albay Dursun Çiçek "müşteki" olarak ifade vermişti. 

Bu soruşturma kapsamında Mehmet Baransu'nun, "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin etme" ve "devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme dışında kullanma, hile ile alma, çalma" suçlarından tutuklanmasına karar verilmişti.

Soruşturma kapsamında, gazeteci Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar da ifade vermişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title