'Tuna Boyu' Doğubayazıt'ta Büyük İlgi Gördü - Haberler
Haberi Paylaş

'Tuna Boyu' Doğubayazıt'ta Büyük İlgi Gördü

CHA - Haberler | Yerel
'Tuna Boyu' Doğubayazıt'ta Büyük İlgi Gördü

'Tuna Boyu Şehitleri' isimli tiyatro oyunu, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde sahnelendi.

Yurt dışına gönüllü giden bir öğretmenin gerçek hikayesinin tiyatroya uyarlaması olan 'Tuna Boyu Şehitleri' isimli tiyatro oyunu, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde sahnelendi. Yoğun ilgi gören tiyatro oyunu hem güldürdü hem ağlattı.

Kemalpaşa İlköğretim Okulu Baran Kültür Salonu'nda sahnelenen oyun yoğun ilgi gördü. Doğubayazıt Eğitim Sevenler Derneği (DESDER) tarafından organize edilen etkinlik, gündüz öğrencilere hitap ederken akşam ise protokol heyeti ve aileler için sahnelendi. İstanbul Fırat Kültür Merkezi'nin (FKM) oyuncuları tarafından sahnelenen oyun 2 perdeden oluşuyor ve 1,5 saat sürüyor.

Oyunda, eğitim gönüllüsü olarak yurt dışına giden, Osmanlı kültürünün yok edilmesine karşı mücadele eden ve bu uğurda hayatı dahil her şeyini feda etmeye hazır, inançlı, gelenek ve kültürüne bağlı bir gencin verdiği mücadeleyi anlatılıyor. Oyun, Romanya'da Osmanlı'nın çekilmesiyle yok olmaya yüz tutan değerleri kurtarmak için bir üniversite gencinin eğitimini yarıda bırakıp yollara düşmesiyle başlıyor. Yaşamaktan çok yaşatma ideali taşıyan, bu uğurda büyük sıkıntılara katlanan genç bir öğretmenin gerçek hikayesinin anlatıldığı, dramatik bir kurguya sahip oyunda aralara serpiştirilen espriler, izleyicileri sık sık tebessüm ettiriyor.

Dernek Başkanı İsmail Taştan, yapılan etkinliğin ve fedakar hizmetlerin sadece bir örneği olduğunu belirtti. Taştan, "Yaşatma uğruna hayatını feda eden isimsiz kahramanların yarınlarımız için büyük emekler sarf ettiğini" aktardı.

Oyunun sonunda Doğubayazıt Eğitim Sevenler Derneği (DESDER) tarafından hazırlanan plaketler takdim edildi. Eğitime büyük katkılar sağlayan işadamı ve İlçe Ziraat Odası Başkanı yapan Nihat Alkan'a plaketini Doğubayazıt Kaymakamı Nurettin Dayan verdi. Oyuna sponsorluk yapan Adem Koç, Hasan Öztürk ve Ozan Kaya ise plaketlerini Diyadin Kaymakamı Serdar Arslantaş'ın elinden aldı. Oyunun sergilenmesinde büyük katkı sağlayan kişilere de DESDER Başkanı İsmail Taştan plaketlerini takdim etti.

'Tuna Boyu' Doğubayazıt'ta Büyük İlgi Gördü

'Tuna Boyu' Doğubayazıt'ta Büyük İlgi Gördü

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500