Tuna Boyu, Çanakkale'de Sahnelendi - Haberler
Haberi Paylaş

Tuna Boyu, Çanakkale'de Sahnelendi

CHA - Haberler | Güncel
Tuna Boyu, Çanakkale'de Sahnelendi

Yurtdışına gönüllü giden bir öğretmenin gerçek hikayesinin tiyatroya uyarlaması olan 'Tuna Boyu' isimli tiyatro oyunu, Çanakkale'de sahnelendi.

Yurtdışına gönüllü giden bir öğretmenin gerçek hikayesinin tiyatroya uyarlaması olan 'Tuna Boyu' isimli tiyatro oyunu, Çanakkale'de sahnelendi. Tiyatroyu Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da izledi.

Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Çanakkale ve Köyleri Eğitim Sağlık Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ÇAKYAD), bu kez Tunay Boyu isimli tiyatroyu Çanakkalelilerle buluşturdu. Çanakkale Belediyesi'ne ait çadır salonunda düzenlenen tiyatroya, Vali Tuna, daire müdürleri, aileler ve öğrenciler katıldı. 1.5 saat süren ve 2 perdeden oluşan oyunun, salondakileri hem hüzünlendirirken zaman zaman esprilerle güldürdü. Oyun arasında sahneye çıkan Güney Afrikalı Kangela,ülkesinde yaşadıklarını ve burada Türk okulunda okuduktan sonra Çanakkale'ye gelme hikayesini düzgün bir Türkçe ile anlatması büyük alkış aldı. Okuduğu şiirle beğeni toplayan Kangela, eğitime destek verenlere teşekkür etti.

Oyun sonunda, yurt dışında hayatını kaybeden bir eğitimcinin ailesine, eğitime ve oyuna katkı verenlere, oyunculara plaket veren Vali Tuna, son zamanlarda Türkiye'nin dış politikasındaki başarılarından değinerek, ülkemizin dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşların gönlünde sevginin gittikçe arttığını söyledi. Tuna, "Türkiye her alanda atılımlar yapıyor. Dış politikada başarılar gösteriyor. Dünyanın her yerindeki vatandaşların acısını paylaşıyoruz. Güney Afrika'dan gelen arkadaşımızı dinledik. Keşke dünyanın her yerinde bunun gibi fahri konsolosumuz olabilecek kapasitede insanlar olsa. Vardır umut ediyorum. Bunun olacağına da inanıyorum." dedi.

Fırat Kültür Merkezi tarafından yapılan ve 8 sezondur sahnede olan Tuna Boyu, genç bir öğretmenin idealleriyle var olma mücadelesinin anlatan bir oyun. Eğitim gönüllüsü olarak yurtdışına çıkan, Türk kültürünün yok edilmesine karşı mücadele eden ve bu uğurda hayatı dahil, her şeyini feda etmeye hazır, inançlı, gelenek ve kültürüne bağlı bir Türk gencinin verdiği mücadeleyi anlatıyor. Oyun, Romanya'da Osmanlı'nın çekilmesiyle yok olmaya yüz tutan Türk kültürünü kurtarmak için bir üniversite gencinin eğitimini yarıda bırakıp yollara düşmesiyle başlıyor. Tuna boyuna atalarının at koşturduğu topraklara, ikinci diriliş için giden, yaşamaktan çok yaşatmaya ideali taşıyan, bu uğurda büyük sıkıntılara katlanan genç bir öğretmenin gerçek hikayesinin anlatıldığı, dramatik bir kurguya sahip oyunda aralara serpiştirilen espriler, izleyicileri sık sık tebessüm ettiriyor.

Tuna Boyu, Çanakkale'de Sahnelendi

CHA - Son Dakika Haberleri