Haberler » Spor » Tümer Giderayak Bombaladı - Spor

Tümer Giderayak Bombaladı

Fenerbahçe'den Ayrılarak Yunan Ekibi Larissa'ya Transfer Olan Tümer Metin Artık Türkiye'ye Dönmeyi Düşünmediğini Söyledi.

Tümer Giderayak Bombaladı

Fenerbahçe'den ayrılarak Yunan ekibi Larissa'ya transfer olan Tümer Metin artık Türkiye'ye dönmeyi düşünmediğini söyledi.


Tümer, "Geçen 6 aylık süreçte şans bulamamam, oynayamam, yaşanan sakatlıklar derken bugün böyle bir karar almamıza sebep oldu. Fenerbahçe ile mukaveleyi karşılıklı olarak feshedip Yunanistan'ın yolunu tekrar tuttuk. Bu saatten sonra artık Türkiye'ye geri dönmeyi düşünmüyorum, çok üst düzey futbol oynadım Türkiye'de. 2,5 yıl


Fenerbahçe, 5 yıl Beşiktaş, 4 sene de Samsunspor'da forma giydim. Yaşım 35 oldu kendimi iyi hissediyorum ve 2,5 sene daha futbol oynamak istiyorum" dedi.


Türkiye'deki baskı ve stresin kendisini çok yıprattığını iddia eden Tümer Metin, "Yunanistan'ın Larissa takımda geçen sene geçirdiğim 4 ay çok güzel geçmişti. Türkiye'deki baskı ve stres yıprattı beni. Üstüne üstlük bir de camia değiştirdim. Onun getirdiği sosyal hayattaki etkileri ya da Türkiye'de yaşanan etkileri daha farklı gelişti benim hayatımda" diye konuştu.


Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye transferini de değerlendiren Tümer Metin, "Beşiktaş'tan Fenerbahçe'ye transfer olduğum da o gün için böyle bir karar almam gerekiyordu. Hiçbir zaman pişman olmadım, olmayacağıma da çok eminim. Yarın böyle bir karar almam gerekirse yine aynısını yapardım" dedi.


Zico'nun gönderilerek yerine Aragones'in getirilmesini de değerlendiren Tümer, "Şampiyon olmuş bir takımın hocası, bir sene sonra şampiyonlar liginde çeyrek final oynamış, son iki hafta şampiyonluğu kaybetmiş. Bu Türkiye gerçeğini yansıtıyor biraz. Sportif başarı her şeyin üstünde burada. Kaçan şampiyonluklarda mutlaka biri zarar görür. Fenerbahçe'de de zararı gören Zico oldu zaten. Ama bir gerçek var ki gelen gideni hep aratır" şeklinde konuştu.


Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'dan da övgüyle bahseden Tümer Metin şunları söyledi:


"Aziz başkanı seviyorum ve inanılmazda saygı duyuyorum. Türk futbolu için çok önemli insanlardan bir tanesi. Değişik bir yapısı var. Kimine ters gelebilir kimi çok keyif alabilir ama şahsına münhasır çok düzgün bir adam bence. Ama yukardaysan taşlanırsın hep ya da paçalarından aşağı çekerler. Fenerbahçe başkanı olmak kolay değildir kendisi de bunun farkında zaten."


Güiza'nın Fenerbahçe'deki performansı konusunda, "İspanya ligi gol kralı Fenerbahçe'ye gelip eleştirilere maruz kalıyorsa attığı goller ortadaysa bence Güiza'nın tartışıldığı yerde ligimizin ne kadar kaliteli ve önemli bir lig olduğunun da tartışılması gerekiyor. Bu pencereden de bakmak lazım" diyen Tümer, Semih hakkında ise "Bence Semih Fenerbahçe'de tartışmasız oynamalı. Bana deseler ki, 'Tümer Metin sen Fenerbahçe'nin hocasısın' hiç düşünmeden ilk yazacağım isim Semih olur. Ondan sonra Alex'i, kaleci Volkan'ı yazarım. Birinci yazacağım adam Semih olmalı. Ne zaman Alex'in performansı yükseliyor dikkat edin hep Semih'in oynadığı dakikalardır. Bence takımda birinci oynayacak adam Semih'tir" diye konuştu.


Takımdaki yabancı futbolcuları eleştiren Tümer Metin, "Son 100. yıl şampiyonluğunda Rüştü, Tuncay, Ümit ve Tümer'i ile Türk oyuncuların olayı sahiplenmesi, olaya sahip çıkması başka bir boyuttaydı. Bence şuanda Türk olarak Fenerbahçe'de o ağabeyliği yapacak kimse yok. Zaten yabancılar ona da müsaade etmiyorlar. Bunu net bir şekilde söyleyebilirim. İçerde ki yabancıların çok duyarlı olduğunu düşünmüyorum ben. Geçen sene kaybedilen bir şampiyonluk maçı izledim Ali Sami Yen'de. Galatasaray'a karşı böyle bir şey olamaz. Maçtan sonra soyunma odasını da gördüm. İki gün sonra antrenmanda ki halleri de biliyorum. Türkiye'de işler böyle değil, yabancıların bakış açısıyla Türk futbolcuların yaşadığı duygusallıkla, Türk futbolcusunun sosyal hayatta yaşadığı sıkıntılarla, yaşadığı zorluklarla eş değer değil ve olamazda. Nihayetinde sezon bittiğinde adam alıp bavulunu ülkesine gidiyor. Biz burada kalıyoruz ve kaybedilen şampiyonluğun verdiği bütün sıkıntıları bu ülkede yaşıyoruz" dedi.


Yusuf Şimşek'in Beşiktaş'a transferini de değerlendiren Tümer, "Yürekten söylüyorum umarım Yusuf Beşiktaş'ta başarılı olur. Türkiye'nin önemli yeteneklerinden bir tanesi. Futbolculuğunu beğenirim, tanıdığım kadarıyla arkadaşlığını da beğenirim. İnşallah başarılı olur ama Beşiktaş camiası biraz zordur. Kredisi az bir camiadır. Özellikle Yusuf tipinde benim tipimde oyunculara fazla kredi sağlayan bir camia değildir. Beşiktaş kendi sıkıntılarıyla beslenen bir camiadır" diye konuştu.


Tümer Metin sözlerini, "Hem Beşiktaş hem Fenerbahçe camiasına bana kattıkları için, yaşattıkları şampiyonluklar, ismimin önüne gelen sıfatlardan dolayı, boynuma astığım madalyalardan dolayı müteşekkirim. Kimseye bir kırgınlığım yok. Herkese teşekkür ediyorum. Herkes hakkını helal etsin" şeklinde noktaladı.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler